Archeolodzy na terenie dawnej komendantury
Obecnie muzeum mieści się przy Piotrkowskiej 90. To jednak tymczasowe miejsce. Pod koniec 2022 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało o zakupie dwóch budynków znajdujących się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej na Bałutach. Do nich docelowo ma przenieść się muzeum.
Nieruchomości znajdują się pod numerami 29 i 34. Ten drugi to dawna komendantura obozu i właśnie tutaj w tym roku mają pojawić się archeolodzy. Jednak pomysł postawienia siedziby muzeum w tym miejscu nie przypadł do gustu mieszkańców bałuckiego osiedla Doły. Chodzi przede wszystkim o lokalizację - w samym środku osiedla - oraz brak konsultacji społecznych w tym temacie.
Mieszkańcom nie spodobała się lokalizacja
- Smuci nas bardzo to, iż Urząd Miasta Łodzi oraz dyrekcja tego muzeum postawiły mieszkańców w tragicznym konflikcie pomiędzy ich interesami a pamięcią ofiar i osób, które przeżyły ten obóz
- mówiła w 2023 roku Justyna Wołkowska ze stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód.
Tym, co nie spodobało się mieszkańcom, była też konieczność likwidacji pawilonu handlowego, w którym wielu z nich robiło codzienne zakupy.
- Budowa muzeum w tej lokalizacji negatywnie wpłynie na jakość życia tamtejszych mieszkańców. Ten pawilon jest bardzo popularny. Osiedle jest złożone z 4-piętrowych bloków, mieszkańcy obawiają się o ich stan techniczny. Kolejna sprawa to miejsca parkingowe, w tej chwili jest ich mało. Ciężko się przebić przez chodniki
- tłumaczył wtedy Kosma Nykiel, Łódź Cała Naprzód.
https://tulodz.pl/wiadomosci-lodz/ziemia-obiecana-i-kosz-wloskich-przysmakow-dzieki-nim-maltretowane-kobiety-uzyskaja-pomoc/vE7IcXHD6KqMBKQloM1CPawilon będzie przeniesiony w inne miejsce
Pawilon ma zostać wyburzony w te wakacje, w planach jest odbudowanie go w innym miejscu osiedla. jeżeli natomiast chodzi o miejsca parkingowe, Rada Osiedla Bałuty-Doły pod ich budowę zarekomendowała działkę przy ul. Zagajnikowej.
- Ale nie wiemy jeszcze, jaka będzie odpowiedź miasta w tej kwestii
- mówi Mateusz Al Najar z rady osiedla.
I dodaje:
- Myślę, iż sprawę muzeum uda się rozwiązać pozytywnie i w porozumieniu między mieszkańcami a dyrekcją placówki. Moim zdaniem inwestycja jest ważna dla osiedla, bo ono na niej zyska, choćby przez to, iż będą tu przyjeżdżali turyści.
"Inwestycja ważna dla osiedla"
Muzeum Dzieci Polskich zostało powołane w maju 2021 roku jako państwowa instytucja kultury na podstawie zarządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pracownicy instytucji zajmują się m.in. gromadzeniem, opracowywaniem i przechowywaniem zbiorów związanych z historią dziecięcego obozu przy Przemysłowej w Łodzi. Prowadzą również działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową.