Multispektralna lornetka Hikmicro Habrok- coś, czego świat jeszcze nie widział!

11 miesięcy temu

Wydawałoby się, iż w świcie optoelektroniki nic już nie może nas zaskoczyć, a jednak Hikmicro postanowiło dokonać po raz kolejny rewolucji na rynku tworząc lornetkę multispektralną Habrok. Nie da się przejść obojętnie obok tego urządzenia, ponieważ wrzucono do niego możliwie wszystkie technologie. Termowizja, noktowizja, tryb dzienny, dalmierz, kompas wraz z GPS, a to wszystko w klasycznej kompaktowej obudowie do złudzenia przypominającą tradycyjną lornetkę. Ale do rzeczy…

Hikmicro Habrok to lornetka nowej generacji wprowadzająca cyfrową rewolucję w łowiectwie i nie tylko. Doskonale sprawdzi się również w leśnictwie, straży granicznej, ochronie osób i mienia, policji, detekctywistyce, rolnictwie, weterynarii, obserwacji przyrody i wielu innych branżach. Mamy bowiem urządzenie absolutnie multispektralne umożliwiające obserwację zarówno w nocy jak i w dzień w naturalnych barwach. Z racji tego, iż lornetka jest w pełni cyfrowa, mamy możliwość rejestracji obrazu dla wszystkich trybu, a także w formie miksu poprzez podgląd w PIP. Możemy więc jej używać jako najbardziej uniwersalnej lornetki na rynku, zarówno do polowań dziennych, jak i nocnych rejestrując wszystkie niezbędne szczegóły umożliwiające nie tylko rozpoznanie płci, ale również strukturę poroża…

Kompaktowe rozmiary i świetny wygląd

Gdyby nie wkomponowane przyciski na górze korpusu, to większość osób uważałaby, iż to zwykła kompaktowa lornetka dzienna. Z bateriami waży około 860 gram, a więc jest choćby lżejsza, niż wiele klasycznych lornetek z wbudowanym dalmierzem. Korpus wykonany jest ze stopu aluminiowo-magnezowego i utrzymany całkowicie w czarnym kolorze. W odróżnieniu od typowych lornetek dziennych nie ma centralnej regulacji ostrości, bowiem posiada dwa odrębne obiektywy oddzielnie dla termowizji i trybu dzienno-nocnego z noktowizją. Obydwu technologii nie da się połączyć jednym układem optycznym, jednak użytkownik w przypadku Habroka absolutnie tego nie zauważy.

W przeciwieństwie do modelu Raptor, który również łączy te funkcje, producent zrezygnował z automatycznie kalibrowanej ostrości i tym samym w Habroku możemy reulować każdy obiektyw manualnie dzięki pierścieni. Dzięki temu możemy precyzyjnie doostrzyć obraz już od dystansu powyżej 3 metrów niezależnie od trybu wyświetlania. Pomiędzy okularami znajduje się zintegrowany iluminator podczerwieni z możliwością manualnej regulacji skupienia wiązki. Pod iluminatorem został umieszczony moduł dalmierza laserowego. Na spodzie okularów wkomponowano gniazda wymiennych akumulatorów poprzez klapki analogicznie, jak w modelu Falcon.

Design urządzenia jest naprawdę ładny, a co za tym idzie funkcjonalny, bowiem zadbano o najdrobniejsze szczegóły. Każdy z 6 klawiszy na korpusie posiada inną perforację, dzięki czemu łatwiej obsługiwać poszczególne funkcje urządzenia w ciemności. Użytkownik może regulować korektę dioptrii, a także rozstaw źrenic. Klawisze są tak usytuowane, iż choćby osoby o małych dłoniach nie będą miały problemu z nawigacją. Warto podkreślić, iż okulary nie zostały „wtopione” w korpus, dzięki czemu zachowują pewien dystans umożliwiający optymalną wentylację wydychanego powietrza, a co za tym idzie minimalizują efekt parowania szkieł wyświetlaczy.

Tryb dzienno nocny z funkcją noktowizyjną SMART IR.

W trybie optycznym dzienno- nocnym mamy do dyspozycji matrycę o rozdzielczości 2560 x 1440, czyli jak w przyzwoitej noktowizji cyfrowej. Współpracuje z 31 mm obiektywem przy minimalnej przesłonie matrycy F 1,2. Dzięki manualnej możliwości ostrzenia obraz w trybie dziennym jest naprawdę dobrej jakości i śmiem twierdzić, iż ciężko znaleźć konkurencje w tym zakresie na rynku. Widać tu doświadczenie i świetne algorytmy przetwarzania obrazu zapożyczone z grupy CCTV. W tym trybie wyjściowo zaczynamy od powiększenia x2,9 jednak przy tej wielkości matrycy można z dobrymi rezultatami używać powiększenia cyfrowego maksymalnie do x24. W trybie noktowizyjnym mamy dostępną znaną funkcję Hika SMART IR, która sama dostosowuje nam moc iluminatora z możliwością zmiany na tryb manualny. Wbudowany doświetlacz w wersji LN z iluminatorem w paśmie niewidzialnym 940 daje radę w nocy do 200 metrów i jak ktoś potrzebuje trochę dłuższego dystansu precyzyjnego rozpoznawania obiektów, to powinien wybrać wersję L z pasmem 850. Odkryliśmy, iż można w tani sposób stuningować Habroka instalując w nim dowolny mocniejszy doświetlacz przy pomocy uchwytu rowerowego do kamer sportowych. Patent GUNSLAB

Termowizja o wysokiej czułości 20mK

W zakresie trybu termowizyjnego postawiono na sprawdzone i jedne z najlepszych sensorów na rynku znane chociażby z modelu Falcon, Raptor i Condor o czułości poniżej 20mK. Jakość obrazu jest na mega wysokim poziomie i nie zabrakło również innych niespodzianek. Producentowi udało się zwiększyć nieco ogniskową i w wersji HQ35 z matrycy 640×512 i obiektywu 35 mm startujemy z powiększenia bazowego x3, a w wersji 384×288 powiększenie x4 z możliwością ośmio krotnego powiększenia cyfrowego (x24). Użytkownik ma przy tym do dyspozycji autorską funkcję zoom-pro, dzięki której jakość i ostrość obrazu na powiększeniu cyfrowym jest utrzymywana dzięki specjalnych algorytmów. Faktycznie działa i widać różnicę. Sensor termowizyjny wykonany jest w technologii rozstawu pixeli 12μm, zgodnie z aktualnymi trendami. Zgodnie ze specyfikacją modelu HQ zasięg detekcji producent deklaruje zachowawczo na 1800 metrów, jednak w praktyce wykrywa się zwierzynę również na dłuższym dystansie. Obraz prezentowany jest na hybrydowym półokrągłym 0.49 calowym wyświetlaczu OLED. Wychodzi fajny panoramiczny widok z krzywizną przypominającą nieco klasyczną optykę.

Ogromna ilość funkcji w jednym urządzeniu

Użytkując Habroka choćby po wielu dniach odkrywamy jego nowe zastosowanie i funkcje. Mamy możliwość korzystania chociażby z dalmierza laserowego wskazującego odległość do obiektu na dystansie do 1000 metrów. Mamy kompas i lokalizację GPS, które w połączeniu z funkcją rejestrowania obrazu (zdjęcia i wideo) mogą dostarczać nam precyzyjnych informacji o położeniu obserwowanych obiektów. Możemy błyskawicznie przełączać się pomiędzy trybem dziennym i termowizyjnym, lub nocnym i termowizyjnym, a także miksować obrazy w podglądzie PIP. Większość funkcji jest dodatkowo konfigurowana z poziomu menu i urządzenie możemy dostosować do swoich preferencji. Habrok posiada również automatyczny tryb czuwania, który wyłącza nam wyświetlacz jeżeli urządzenie znajduje się w pionie. Działa fajnie, choć kąt blokady mógłby zaczynać się już od 70 stopni, bo czasami na grubej fałdzie na kurtce potrafi się włączyć podczas chodzenia.

Lornetka Habrok posiada polskie menu i jak każdy produkt HIKMICRO najlepszą aplikację mobilną do komunikacji z telefonem, czyli HIKMICRO SIGHT. Sparowanie urządzenia zajmuje dosłownie minutę i aplikacja bez względu na platformę działa bardzo stabilnie. Urządzenie zasilane jest dwoma wymiennymi akumulatorami 18560 co w praktyce powinno wystarczyć na około 6h przy wyłączonym wi-fi i włączonej funkcji smart-ir. W zestawie z urządzeniem znajdują się 4 ogniwa i są one dość popularne, dzięki czemu bez problemu możemy dokupić kolejne na zapas. Komplet dostarczony w zestawie spokojnie starcza na całą noc aktywnego polowania. Warto również dodać, iż istnieje możliwość ładowania akumulatorów urządzenia bezpośrednio przez kabel usb.

Wielozadaniowe zastosowanie

Z całą pewnością można przyjąć, iż lornetka zasługuje na miano w pełni uniwersalnego urządzenia obserwacyjnego do łowiectwa. Posiada zaawansowany i co ważne bardzo dobry jakościowo standardowy kanał optyczny umożliwiający obserwację w dzień, a także rozbudowane systemy obserwacji w nocy oparte o noktowizję i termowizję. Dużej rozdzielczości sensor CMOS bez problemu radzi sobie na większych powiększeniach, a więc doskonale sprawdzi się przy polowaniach na rogacze, czy byki. W termowizji o czułości poniżej 20mK możemy wykryć i zidentyfikować praktycznie każdą żywą materię, a co najważniejsze ocenić również bezpieczeństwo strzału w każdych warunkach. W noktowizji cyfrowej uzyskamy więcej szczegółów obrazu w nocy, dzięki czemu będziemy chociażby wiedzieć, czy na danym terenie jest coś selekcyjnego do strzału i czy warto chociażby czekać do rana.

Habrok to również odpowiedź dla służb mundurowych od Policji, Straży Miejskiej, ochrony, po Straż Graniczną, Łowiecką czy Leśną. Jest to bowiem pierwsze na rynku tak rozbudowane urządzenie multispektralne, które umożliwia precyzyjną identyfikację obiektu łącznie z rejestracją obrazu. Dzięki w pełni regulowanemu kanałowi optycznemu możemy bez problemu chociażby wykryć podejrzany ruch osób i pojazdów, a także zarejestrować numery rejestracyjne auta zarówno w dzień jak i w nocy. Wielozadaniowość urządzenia docenią również pracownicy ogrodów zoologicznych, rolnicy lub zwykli obserwatorzy przyrody. Bez wątpienia lornetka ta może być bardzo pomocnym urządzeniem dla osób zajmujących się szacowaniem szkód łowieckich, dzięki możliwości nagrywania obrazu i wbudowanej funkcji wskazywania pozycji gps. Dane takie mogą stanowić istotny dowód w procesie odszkodowawczym, szczególnie w odniesieniu do szkód wyrządzanych przez zwierzęta prawnie chronione.

Habroka można już kupić za kwotę około 13 tysięcy zł z sensorem termowizyjnym 384. Za urządzenie z wyższą rozdzielczością sensora trzeba zapłacić około 16 700zł. Cena jest dość umiarkowana jak za oferowaną jakość oraz dostępność funkcji i może dostarczyć poważnych dylematów każdemu młodemu myśliwego, który stoi przed wyborem sprzętu obserwacyjnego do polowania. Mamy bowiem kompletne, uniwersalne urządzenie obsługujące praktycznie wszystkie scenariusze polowania indywidualnego, a choćby wiele więcej. Mój brat zabiera swojego Habroka również na polowania zbiorowe i podsyła fajne zdjęcia i filmy Lornetka ta z pewnością namiesza na rynku…

Idź do oryginalnego materiału