Moduły CBRNDet – dysponowanie, skład

1 rok temu

W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Polska dysponuje modułami CBRNDet, które są zgłaszane przez Państwową Straż Pożarną i zostają włączone do systemu CECIS.

Moduł CBRNDet to moduł wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz pobierania próbek, po angielsku CBRNDet – Chemical, biological, radiological and nuclear detection and sampling

Polskie moduły CBRNDet zostały utworzone na bazie wydzielonych sił i środków Państwowej Straży Pożarnej z czterech województw. Są to moduły:

CBRNDet _Poland_01 – CBRNDet Katowice, CBRNDet Kraków

CBRNDet _Poland_02 – CBRNDet Warszawa, CBRNDet Poznań.

Każdy z nich jest tworzony na bazie dwóch Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego dyżurujących według określonego harmonogramu.

Dysponowanie

Moduły CBRNDet są dysponowane do działań w oparciu o aktywację Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności lub umowy z danym państwem.

Skład

  • Zespół dowodzenia

dowódca grupy,

zastępca dowódcy grupy,

oficer łącznikowy,

zastępca oficera łącznikowego,

koordynator medyczny/lekarz modułu,

dowódca sekcji,

dwóch operatorów/kierowcy SDł.

Samochód operacyjny, lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy, samochód dowodzenia i łączności.

  • Pluton logistyczny

dowódca zespołu logistyki,

zastępca dowódcy zespołu logistyki,

sześciu ratowników-kierowców.

Średni lub ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, średni lub ciężki samochód kwatermistrzowski z agregatem prądotwórczym, bus, nośnik kontenerów + przyczepa, kontenery kwatermistrzowski i sanitarny.

  • Zespół operacyjny

dowódca zespołu operacyjnego,

zastępca dowódcy zespołu operacyjnego

pięciu dowódców sekcji,

sześciu ratowników-kierowców

ratownik.

W zespole operacyjnym powinno być minimum dwóch ratowników medycznych i trzech ratowników chemicznych z wyższym wykształceniem w zakresie chemii / fizyki / biologii.

Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy, średni lub ciężki samochód ratownictwa technicznego, ciężki samochód ratownictwa chemicznego, lekki samochód rozpoznania chemicznego, samochód rozpoznania chemicznego ze zdalną detekcją i lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy z robotem.

Ważne, planowana jest rozbudowa składu modułów o niedawno zakupione samochody – laboratoria i samochody do dekontaminacji.

Ze względu na specyfikę działań moduły CBRNDet brały udział tylko w krajowych ćwiczeniach. Dwóch strażaków z SGRChem-Eko WARSZAWA-6, członów CBRNDet WARSZAWA, znalazło się w grupie, która poleciała w 2020 roku do Libanu.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej po certyfikacji modułów GFFFV planuje przeprowadzić certyfikacje modułów CBRNDet.

Według ‘Zasad organizacji ratownictwa chemiczno-ekologicznego w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym’ moduły CBRNDet realizują poziom gotowości E.

Foto. krakow112.pl

Idź do oryginalnego materiału