W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej szykują się wyjątkowe wydarzenia. W piątek 11 października odbędzie jubileuszowa, dziesiąta odsłona Nocy Bibliotek. Hasło tegorocznej akcji to „Moc bibliotek”. W programie m.in. spotkanie popularnym autorem kryminałów, escape room, koncert zespołu czy fotobudka 360. Trwa też abolicja dla dłużników.
Ta ogólnopolska akcja w różnorodny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Co przygotowano w tym roku?
Inauguracja tegorocznej Nocy Bibliotek nastąpi o godzinie 10 w dziale wiedzy o regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Rozpocznie się wydarzeniami adresowanymi do młodzieży. Odbędzie się wirtualny spacer po mieście, a także quiz z wiedzy o najważniejszych miejscach, wydarzeniach i ludziach, którzy zapisali się na kartach historii Białej Podlaskiej.
Od 11.00 do 21.00 otwarty będzie dla młodzieży i dorosłych escape room, czyli pokój zagadek, przygotowany w czytelni na pierwszym pietrze. „Tajemnica zamkniętego pokoju” dotyczy twórczości Alka Rogozińskiego, gościa Miejskiej Biblioteki Publicznej podczas tegorocznej Nocy Bibliotek. Tytuł nawiązuje do motywu, w którym autor tworzy komedie kryminalne. Zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek, łamigłówek i zadań oraz wydostaniu się z pomieszczenia w określonym czasie. Do udziału zaproszeni są młodzież i dorośli, grupy maksymalnie 7-osobowe, w terminie od 11 do 18 października, w godzinach pracy biblioteki. Zapisy pod nr. tel. 83 341 64 51 lub mailowo: [email protected].
Noc Bibliotek to również spotkania autorskie z pisarzami. W Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży odbędzie się – o godzinie 16 – autorskie spotkanie z Zuzanną Orlińska, autorką książek dla młodzieży, natomiast dział wiedzy o regionie zaprasza na godzinę 18 na spotkanie ze wspomnianym Alkiem Rogozińskim. To w tej chwili jeden z najpoczytniejszych polskich twórców komedii kryminalnych i powieści obyczajowych. Sprzedaż jego książek, e-booków i audiobooków już dawno przekroczyła milion egzemplarzy.
Alek Rogoziński karierę rozpoczął w połowie lat 90. w Rozgłośni Harcerskiej. Przez jakiś czas był związany z radiem, pracował m.in. w Radiu Plus, Radiu Kolor, a w latach 2007-2020 związany był z dwutygodnikiem „Party”. Jako pisarz zadebiutował w 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”. Książka niemal od razu zdobyła pierwsze miejsce na liście bestselerów kryminalnych Empiku, a prawdziwą popularność przyniosła mu kolejna powieść – „Jak cię zabić, kochanie?”, która w 2016 roku zdobyła tytuł „Książka Roku” w prestiżowym plebiscycie portalu Lubimy Czytać.
Pisarz był trzykrotnie nagradzany w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”: w 2017 r. za kryminał „Lustereczko, powiedz przecie”, w 2018 r. za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście” i w 2019 r. za powieść „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!”. Kolejne lata przyniosły następne prestiżowe nagrody. W 2021 r. jego książka „Miasteczko morderców” została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, a w 2022 r., podczas 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, podczas wręczania nagród Złoty Pocisk, został uhonorowany za swoją twórczość nagrodą specjalną.
Powieść pt. „Raz, dwa trzy… giniesz ty!” (z uwielbianej przez czytelników serii o przygodach pisarki Róży Krull) zaistniała choćby na deskach Teatru Druga Strefa w Warszawie, za sprawą sztuki pod tym samym tytułem. Alek Rogoziński, łącząc znakomicie w swoich książkach elementy groteski, komedii z prawdziwą kryminalną fabułą, bawi czytelników do łez i trzyma w niepewności do ostatniej strony.
Natomiast we wtorek 15 października o 18.00 w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaplanowano spotkanie z bialskim kolekcjonerem Andrzejem Olichwirukiem.
Wydarzenia 11 października dopełniać będą gry oraz zabawy. W Bibliotece Barwnej odbędą się, w godzinach 17-21, rodzinne gry wielkoformatowe: „Na ratunek bibliotece profesora Misia” (od 4 lat) i „Zaginione supermoce” (od 6 lat). Zapisy pod numerem tel. 83 341 64 53.
Zaś Multicentrum zaprosi najpierw na zajęcia edukacyjne pod hasłem „Moc wiedzy” – będą to pokoje naukowe „Niesamowity świat” (17.00-17.45) i „AI Inteligentne miasto z robotami” (18.00-19.00) – a następnie na seans filmowy. Rodziny z dziećmi w wieku od 7 lat będą mogły wspólnie obejrzeć film pt. „Mój brat ściga dinozaury”, opowiadający niezwykłą historię braterskiej miłości, pełną wciągających przygód, z uniwersalnym charakterem i przesłaniem. Seans odbędzie się w Multicentrum w piątek o godzinie 19. Projekcji filmowej będzie towarzyszyć degustacja popcornu od Multikina.
Biblioteka zachęca również do wypożyczenia książki „Mój brat ściga dinozaury”, która jest dostępna dla Czytelników w Bibliotece Barwnej oraz w filiach.
Dodatkowo będzie możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia przy pomocy fotobudki 360. A na placu przed budynkiem głównym biblioteki wyświetlona zostanie prezentacja multimedialna. Na finał wydarzenia, o 19.30, w wypożyczalni biblioteki odbędzie się koncert zespołu 2’BROS.
Z okazji 10. jubileuszowej edycji Nocy Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna ma dla Czytelników prezent w postaci abolicji! To okazja, by oddać przetrzymywane książki bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Abolicja będzie obowiązywała w dniach 7-11 października we wszystkich agendach MBP w Białej Podlaskiej.
– Mamy nadzieję, iż okres abolicji umożliwi Państwu bezstresowy zwrot książek i ponowne korzystanie z naszej bogatej oferty! Do zobaczenia w bibliotece – zachęcają do skorzystania z anulowania długów bibliotecznych organizatorzy Nocy Bibliotek, czyli prezydent miasta Michał Litwiniuk i Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej.
Nocy Bibliotek będą towarzyszyły akcje dodatkowe, tj. „Podziel się książkami” i „Zgłoś swoją książkę”.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.