Nadchodzi gorączka świątecznych zakupów. Część z nas kupuje i sprzedaje przedmioty za pośrednictwem Internetu, by uniknąć tłumów w sklepach i znaleźć atrakcyjne oferty. Niestety w sieci czekają na nas też zagrożenia. Mieszkaniec powiatu wieruszowskiego stracił ponad 3 tys. złotych, chcąc sprzedać przystawkę do robota kuchennego.
Święta to czas radości, ale również wzmożonych zakupów. Sporo osób korzysta z Internetu, by uniknąć tłumów w sklepach i znaleźć atrakcyjne oferty. Niestety, wzmożona aktywność konsumentów to również okres żniw dla cyberprzestępców. Warto kupować wyłącznie w zaufanych sklepach, uważać na podejrzane oferty i zawsze zabezpieczać swoje dane.
We wtorek, 3 grudnia 2024 roku, do stróżów prawa zgłosił się 70-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, który przekazał mundurowym, iż został oszukany. Jak wynika z uzyskanych informacji, mężczyzna chciał sprzedać przystawkę do robota kuchennego na jednym z portali internetowych.
– Po wystawieniu ogłoszenia otrzymał informację, iż „kupujący zapłacił za towar i wysyłkę”. Mężczyzna otrzymywał instrukcje, jak ma dalej postępować. Osoba podająca się za pracownika działu technicznego strony internetowej zadzwoniła do niego i przekazała, iż nastąpiła pomyłka, gdyż na jego konto wpłynęły środki za sześć takich urządzeń. W związku z tym poszkodowany został poproszony o potwierdzenie w aplikacji mobilnej swojego banku wysłanych kodów blik. Po chwili zorientował się, iż z jego kont znikło łącznie ponad 3 tys. złotych – wyjaśnia proceder st. asp. Piotr Siemicki z wieruszowskiej policji.
Jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie?
- Kupuj w sprawdzonych sklepach. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, iż sklep jest zaufany. Sprawdź opinie w Internecie, zwracając uwagę na komentarze dotyczące wiarygodności i jakości obsługi klienta. Unikaj sklepów, które mają tylko pojedyncze, entuzjastyczne opinie – mogą być fałszywe.
- Zwracaj uwagę na adres strony. Upewnij się, iż adres strony internetowej zaczyna się od „https” i widoczna jest ikona kłódki. Oznacza to, iż połączenie jest szyfrowane i trudniejsze do przechwycenia przez hakerów.
- Nie daj się zwieść niskim cenom. Oferty znacznie tańsze niż rynkowe mogą być próbą oszustwa. jeżeli cena wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, lepiej zachować ostrożność.
- Korzystaj z bezpiecznych metod płatności. Wybieraj płatności za pobraniem, systemy płatności online lub korzystaj z kart kredytowych, które oferują dodatkowe zabezpieczenia. Unikaj przelewów bezpośrednich na konto sprzedawcy, zwłaszcza w przypadku nieznanych sklepów.
- Uważaj na podejrzane e-maile i SMS-y. Nie klikaj w linki w wiadomościach, które wyglądają na podejrzane. Zawsze loguj się na swoje konta bankowe czy sklepowe bezpośrednio przez oficjalną stronę, a nie przez przesłane odnośniki.
- Unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Robienie zakupów w miejscach publicznych, korzystając z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, naraża Cię na przechwycenie danych.