Mieszkańcy Kazimierzy oddali hodł zamordowanym żołnierzom

1 rok temu
Zdjęcie: 13.04.2023. W Kazimierzy Wielkiej oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bienias - pisarz i regionalista, Czesław Karbowniczek - weteran misji na Bliskim Wschodzie / Fo


W Kazimierzy Wielkiej oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego. Po niej uczestnicy przeszli na plac przed budynkiem byłego gimnazjum, gdzie znajduje się posadzony w 2009 roku Dąb Pamięci oraz obelisk z tablicą pamiątkową poświęcony porucznikowi Leonowi Postawce. Tam złożono kwiaty.

Pochodzący z Odonowa Leon Postawka, urodził się 2 czerwca 1910 roku, został zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940 roku – przypomina krewny oficera Marek Postawka.

– W sierpniu 1939 roku został powołany do wojska. Tuż po wkroczeniu sowietów do Polski, po 17 września został wzięty do niewoli. Tak jak większość oficerów, którzy zostali przez sowietów pojmani znalazł się w Kozielsku. Tam przebywał do 9 kwietnia 1940 roku. Następnie został wywieziony do Katynia i tam zamordowany strzałem w tył głowy – mówi.

Burmistrz Adam Bodzioch przypomniał nazwiska bohaterów z gminy Kazimierza Wielka, którzy po 17 września 1939 roku trafili do sowieckiej niewoli i zostali zamordowani na Wschodzie. Oprócz por. Leona Postawki byli to również kapitan Włodzimierz Leon Krzyżanowski – urodzony w Cudzynowicach, porucznik Euzebiusz Wojewódzki – urodzony w Dalechowicach i kapitan Józef Podczaska .

– Pamięć o tych ofiarach jest naszym moralnym obowiązkiem. Prawda o zbrodni katyńskiej bardzo długo była ukrywana, a wręcz zakłamywana – mówił.

Jesteśmy zobligowani, by pamiętać o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Wprawdzie nie na polu walki, ale jako jeńcy wojenni zostali bestialsko zamordowani – przypomniał Andrzej Bienias, pisarz i regionalista.

– Nie byli to tylko oficerowie zawodowi, dużo było oficerów rezerwy czyli przedstawicieli inteligencji. Byli to lekarze, prawnicy, naukowcy, zmobilizowani na wojnę. Kwiat inteligencji – zaznaczył.

Miejskie obchody zbrodni katyńskiej zwieńczył program artystyczny w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej pt. „W Krzyżach i pamięci, grobowe milczenie, co woła do świata o ludzkie sumienie”.

Z kolei o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej im. M. Reja odbędzie się zatytułowane „Wspomnienie o – Leonie Postawce” spotkanie z krewnymi oficera – Markiem i Jerzym Postawką.



Idź do oryginalnego materiału