Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy wsparciu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi oraz produkcją, przemytem i handlem narkotykami. Śledztwo, nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, doprowadziło do zatrzymania 15 członków grupy.
Grupa, w skład której wchodzili pseudokibice jednej ze śląskich drużyn piłkarskich, zajmowała się produkcją amfetaminy, przemytem kokainy, marihuany, tabletek ekstazy i MDMA z Niderlandów do Polski, a następnie ich dalszą dystrybucją do Szwecji i innych państw spoza Unii Europejskiej. Narkotyki produkowano m.in. w Świętochłowicach, gdzie z płynnej amfetaminy uzyskiwano formę gotową do sprzedaży. Podczas akcji zabezpieczono kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, w tym amfetaminę i kokainę, a także luksusowy samochód, gotówkę oraz repliki broni maszynowej i krótkiej.
Równolegle członkowie grupy organizowali nielegalne transporty migrantów szlakiem bałkańskim – od Serbii, przez Chorwację, Austrię, Czechy i Polskę, aż do Niemiec. W działania te zaangażowani byli także dwaj mężczyźni przebywający na stałe w Belgii, którzy współorganizowali transport ludzi z państw trzecich na zachód.
Zatrzymania w Polsce i za granicą
Policjanci zatrzymali 8 osób w Polsce, w tym 3 kobiety, w wieku od 22 do 59 lat, bezpośrednio zaangażowanych w działalność grupy. Kolejnych 7 osób zatrzymano w Belgii i Niemczech, w ramach działań koordynowanych przez Europol. W sumie zatrzymano 15 członków przestępczej siatki, z czego 10 to obywatele Polski.
Ostatnie zatrzymania w Polsce miały miejsce w lutym i marcu tego roku, kiedy to śląscy policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, przeprowadzili akcję w Świętochłowicach. Zatrzymano wtedy 59-letnią kobietę powiązaną z nielegalnymi grami hazardowymi i magazynowaniem narkotyków.
Zatrzymanym przedstawiono łącznie 22 zarzuty, w tym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję substancji psychotropowych, handel narkotykami oraz organizowanie nielegalnych gier hazardowych. Sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych zastosowano środki wolnościowe, takie jak dozór policyjny, poręczenia majątkowe na łączną kwotę 50 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju.
Śledztwo jest przez cały czas w toku, a prokuratorzy zapowiadają dalsze działania w tej sprawie.