

Ponad milion złotych stracił 82-letni mieszkaniec powiatu nyskiego. Mężczyzna padł ofiarą oszustów, którzy obiecywali zyskowne inwestycje na rynku walutowym. Szukając możliwości pomnożenia swoich oszczędności, wypełnił formularz kontaktowy na stronie internetowej reklamującej inwestycje w giełdę walutową. Po krótkim czasie skontaktowała się z nim telefonicznie kobieta, przedstawiająca się jako „analityk finansowy” i „opiekun inwestycyjny”. Przez około sześć miesięcy senior wykonywał przelewy na wskazane konta, które były zarejestrowane w zagranicznych bankach.
– Mężczyzna, skuszony obietnicą szybkiego zysku na giełdzie walutowej, przelał ponad milion złotych na konta za granicą. Uwierzył, iż na koncie inwestycyjnym zgromadził już milion dolarów. Mimo dyspozycji wypłaty nie otrzymał żadnych pieniędzy, a kontakt z tzw. opiekunem inwestycyjnym się urwał – mówi młodszy aspirant Janina Kędzierska z Komendy Powiatowej Policji w Nysie.
Przypadki tego rodzaju oszustw wciąż są zgłaszane – ofiarami padają zarówno seniorzy, jak i osoby młode. Oszuści działają profesjonalnie, budują zaufanie, często podszywają się pod renomowane firmy finansowe, a choćby pod znane instytucje i ekspertów. Policja apeluje o ostrożność przy realizowaniu internetowych transakcji oraz weryfikację stron internetowych zajmujących się funduszami inwestycyjnymi.
Jeżeli chcemy inwestować, najpierw zweryfikujmy, w jaki sposób można to zrobić bezpiecznie. Pamiętajmy, że:
– podczas żadnych transakcji finansowych nie należy ich zawierać, kierując się przypadkowymi reklamami w Internecie;
– listę instytucji finansowych zajmujących się funduszami inwestycyjnymi publikuje Komisja Nadzoru Finansowego;
– na stronie Komisji Nadzoru Finansowego należy sprawdzić, czy dana firma inwestycyjna nie znajduje się na liście ostrzeżeń,
– nie należy instalować dodatkowego systemu na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
– nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej np. dzięki programów: TeamViewer, AnyDesk, Quick Support;
– nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;
– nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.
Osoba, która stała się ofiarą cyberprzestępstwa powinna jak najszybciej złożyć zawiadomienie w najbliższej jednostce policji lub w prokuraturze.
Janina Kędzierska:
Autor: Anna Kurc