Masowa fala migracji. Ponad 100 tys. zezwoleń na pracę w 4 miesiące

4 dni temu

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w okresie od stycznia do kwietnia 2025 roku Polski rząd wydał 103,2 tys. zezwoleń na pracę dla imigrantów zarobkowych. Większość migrantów ujętych w tej statystyce pochodzi z obcych kręgów kulturowych.

Skala nowego zatrudnienia obcokrajowców jest jednak dużo większa ponieważ Ukraińcy wciąż korzystają z możliwości pracy bez zezwolenia (wystarczy, iż pracodawca prześle do urzędu pracy powiadomienie w terminie 7 dni od zatrudnienia).

Najwięcej imigrantów z pozwoleniem na pracę spoza Europy trafiło do nas z tych krajów: Kolumbia – 15,4 tys. Filipiny – 12,5 tys. Indie – 10,6 tys. Nepalu – 7,6 tys. Uzbekistan – 7,2 tys. Indonezja – 6,1 tys. Zimbabwe – 4,2 tys. Bangladesz – 3,9 tys. Kazachstan – 3,8 tys. Turkmenistan – 3,5 tys.

Największy przyrost dotyczy obywateli Azji, m.in. z Indii, Nepalu, Uzbekistanu i Filipin, którzy coraz częściej przyjeżdżają do naszego kraju, obniżając standardy zatrudnienia w branżach takich jak sektor magazynowy, przetwórstwo i budownictwo.

W Polsce rośnie także liczba imigrantów z Kolumbii. W pierwszych czterech miesiącach do naszego kraju wjechało 15,4 tys. obywateli tego kraju. Do 2024 roku korzystali oni z ruchu bezwizowego, jednak w sierpniu 2024 roku polski rząd zablokował tę możliwość, o ile ich celem jest praca. Jak informuje portal dorzeczy.pl pojawiła się jednak luka prawna, którą migranci wykorzystują do dzisiaj – o ile migranci z Kolumbii podadzą, iż przybywają do Polski w celach turystycznych, to przepisy nie zabraniają powierzenia im pracy na podstawie zezwolenia na pracę.To właśnie z Kolumbii pochodził podejrzany o zabójstwo imigrant, który wczoraj w nocy miał zamordować Polaka w 5-tysiecznym miasteczku Nowe w Kujawsko-Pomorskim.

Coraz więcej firm rekrutacyjnych i agencji pracy tymczasowej sprowadza pracowników z Azji i Afryki, co zmienia strukturę migracji zarobkowej w Polsce, która dotychczas była zdominowana przez obywateli Ukrainy. W pierwszych czterech miesiącach tego roku mamy do czynienia ze wzrostem liczby zezwoleń na pracę dla migrantów spoza naszego kręgu kulturowego o ponad 20 % w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku.

Idź do oryginalnego materiału