Marek Boroń nowym komendantem głównym policji. Co o nim wiemy?

11 miesięcy temu

Wybrany, ale raczej tymczasowo

Chociaż inspektor Boroń nie zostanie mianowany na stanowisko szefa największej służby mundurowej, będzie pełnił obowiązki jako zastępca komendanta. Może to sugerować, iż w MSWiA przez cały czas realizowane są poszukiwania kandydata na stanowisko Komendanta Głównego Policji i dzisiaj zostanie podjęta decyzja tymczasowa.

Marek Boroń to doświadczony funkcjonariusz policji, który wcześniej pracował w Centralnym Biurze Śledczym. w tej chwili pełni funkcję zastępcy dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Jako wprawiony oficer był w przeszłości wiceszefem CBŚP i brał udział w wyjaśnianiu tła afery podsłuchowej.

Wybór dokonany przez ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego zaskoczył funkcjonariuszy policji, w tym również tych z dobrze poinformowanej Komendy Głównej Policji. Wynika to z faktu, iż nazwisko tego oficera nie było wcześniej wymieniane wśród potencjalnych kandydatów na stanowisko Komendanta Głównego Policji. Minister Kierwiński zapowiedział, iż jeszcze dzisiaj podpisze postanowienie o powierzeniu obowiązków szefa policji nowej osobie.

Marek Boroń będzie nowym szefem Policji. pic.twitter.com/G1mymE9Rjk

— Sierżant Bagieta (@SierzantB) December 22, 2023

Marek Boroń. Krótki biogram

Boroń poświęcił ostatnie lata na pracę jako zastępca szefa biura wywiadu i informacji kryminalnych w Komendzie Głównej Policji. Wcześniej pełnił również funkcję zastępcy szefa Centralnego Biura Śledczego Policji. Swoją karierę w policji rozpoczął 29 lat temu, początkowo pracując na komisariacie na warszawskim Ursynowie.

Następnie służył w różnych jednostkach, w tym w wydziale zabójstw komendy stołecznej. W CBŚ był współtwórcą wydziału operacji pościgowych i brał udział w wyjaśnianiu tzw. “afery podsłuchowej”, która w 2014 roku zbulwersowała polską scenę polityczną. Dzięki pracy policjantów udało się wówczas aresztować jednego z kelnerów, którzy w restauracji „Sowa i Przyjaciele” nagrali prawie całą ówczesną elitę polityczno-gospodarczą kraju.

Ile zarobi nowy komendant?

Przyszłą pensję Komendanta Głównego Policji da się oszacować na podstawie jego oświadczenia majątkowego. Poprzedni szef KGP, Jarosław Szymczyk, w 2022 r. zarobił 399 tys. 647 zł 20 gr. na swoim stanowisku. Biorąc pod uwagę trzynastkę, wyliczyć możemy, iż było to około 30 tys. 740 zł brutto miesięcznie. W rocznym zestawieniu mogą jednak występować nagrody czy premie, dlatego też nowy szef policji może zarabiać mniej.

Duże zaskoczenie: inspektor Marek Boroń, który w przeszłości wyjaśniał https://t.co/vFyaUWAdmC. aferę podsłuchową pokieruje @PolskaPolicja.
Zatem będzie się działo…https://t.co/1QCPaPhFU3

— robert zielinski 🇵🇱 💯 (@robertzielinski) December 22, 2023

W policji można również otrzymać znaczną odprawę, co jest uregulowane w art. 115 pkt. 1 ustawy o policji. Zgodnie z jej brzmieniem:

Wysokość odprawy dla policjanta w służbie stałej równa się wysokości trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Odprawa ulega zwiększeniu o 20 proc. uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym za każdy dalszy pełny rok wysługi ponad 5 lat nieprzerwanej służby aż do wysokości sześciomiesięcznego zasadniczego uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Okres służby przekraczający 6 miesięcy liczy się jako pełny rok.

Idź do oryginalnego materiału