Mafia wnuczkowa. Policja zatrzymuje kolejne osoby – odzyskano biżuterię o wartości około 1 mln złotych

2 godzin temu

W śledztwie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie małopolscy policjanci zatrzymali już w sumie 20 podejrzanych, z czego 14 osób zostało tymczasowo aresztowanych – przekazano wczoraj w oficjalnym komunikacie. Policjanci odzyskali 320 tys. złotych oraz biżuterię o wartości 1 miliona złotych.

Oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta” to prawdziwa plaga i także w naszym regionie w ostatnim czasie seniorzy padli ofiarą tego typu przestępstw. Poniżej tylko doniesienia z października 2024 roku:

  • Gdów. Uwierzyła oszustom, iż wnuczek spowodował wypadek. Straciła 20 tysięcy złotych
  • Senior z Niepołomic padł ofiarą oszustów. Stracił ponad 80 tys. złotych
  • 72-latka oszukana przez fałszywych policjantów
  • Oszukana 88-latka z gminy Drwinia straciła wszystkie oszczędności

Zatrzymano już 20 osób

W śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, policjanci z wydziału kryminalnego, wydziału dochodzeniowo – śledczego oraz wydziału dw. z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ustalili i zatrzymali już 20 osób, pełniących różne funkcje w grupie, która oszukiwała.

Wśród zatrzymanych jest boss grupy, ale również osoby pełniące rolę odbieraków, werbownicy, logistycy, a także paser, który spieniężał biżuterię zabraną seniorom. 14 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

26-letniego szefa grupy i 10 innych osób zatrzymano w Krakowie w sierpniu, kolejnych zatrzymań dokonano na początku września. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Policja wyłapuje następne osoby zamieszane w proceder

30 września w Krakowie policjanci zatrzymali kolejną dwójkę podejrzanych. 23-letni mężczyzna na początku swojej „kariery” w grupie był odbierakiem. W miarę upływu czasu i udziału w kolejnych oszustwach awansował i stał się werbownikiem odbieraków. Jego 19-letnia dziewczyna jak ustalili policjanci pomagała mu w przestępczym procederze. Podczas przeszukania ich mieszkania zabezpieczono 60 tys. złotych, kilka laptopów oraz telefonów komórkowych i kart SIM, a także środki odurzające oraz złoto. 23-latek oraz jego 19-letnia partnerka usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oraz oszustw. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, natomiast kobieta została objęta policyjnym dozorem i ma zakaz opuszczania kraju.

9 października w Warszawie, Krakowie, ale także w powiecie nowosądeckim policjanci dokonali zatrzymania kolejnych członków grupy. W Warszawie zatrzymano 47-letnią kobietę, która była paserem grupy i sprzedawała przedmioty pochodzące z oszustw. „Upłynniała” m.in. biżuterię pochodzącą z oszustwa na 700 tys. z Krakowa. Podczas przeszukania jej mieszkania zabezpieczono biżuterię oraz kamienie szlachetne o wartości około 1 mln złotych. Kobieta usłyszała zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz paserstwa. Wobec 47-latki zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe.

W tym samym czasie, w Krakowie policjanci weszli do mieszkania 21-letniego mężczyzny, który w grupie pełnił funkcję odbieraka, ale również logistyka. Został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Usłyszał zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz oszustw. Podczas przeszukania jego mieszkania policjanci znaleźli środki odurzające, telefony oraz karty SIM, a także pistolet pneumatyczny, który został przekazany do badań do laboratorium kryminalistycznego.

Kolejnego członka grupy policjanci zatrzymali tego samego dnia, w jednej z miejscowości koło Nowego Sącza. 18-latek, jak ustalili, brał udział w kilku oszustwach dokonanych na terenie Polski południowej. Mężczyzna usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw. Pozostaje pod policyjnym dozorem.

Od stycznia do końca września 2024 r. małopolscy policjanci odnotowali 495 zgłoszeń w sprawie oszustw „na wnuczka”. 301 zgłoszeń dotyczyło usiłowania oszustwa, a 194 dokonania oszustwa.

Suma strat poniesionych przez seniorów w wyniku działania oszustów to ponad 12 mln złotych.

Idź do oryginalnego materiału