Policja przyznaje, iż w trakcie trwania Lwóweckiego Lata Agatowego odebrali nie jedno zgłoszenie o bójkach na ulicach miasta. Do każdego zgłoszenia dysponowano patrol.
Alkohol nie wszystkim dobrze służy, szczególnie, gdy spożywa się go w nadmiarze. Widać to było wyraźnie podczas tegorocznego Lwóweckiego Lata Agatowego, gdzie niektórzy jego uczestnicy po kilku głębszych tracili kontrolę nad swoim zachowaniem. Zamiast cieszyć się festynową atmosferą, część osób wdawała się w awantury słowne, które gwałtownie przeradzały się w przepychanki, a choćby bójki.
Nie od dziś wiadomo, iż nadmiar alkoholu potęguje agresję, tłumi mechanizmy samokontroli i zaburza ocenę sytuacji, a to w tłumie ludzi może być wyjątkowo niebezpieczne.
Jak się okazuje, Lwóweckie Lato Agatowe, to nie tylko rynek miejski, gdzie stała scena główna, barierki i była ochrona. Wraz z powrotem wydarzenia do centrum widać było większe zainteresowanie ludzi okolicznymi podwórkami. Przy braku parasoli i ławek w rynku, to tam przenosili się niektórzy goście. Część lwóweckiej młodzieży tradycyjnie już czas spędzała bawiąc się w parku miejskim.
Młodzi ludzie wyposażeni we własne nagłośnienie, własne picie i jedzenie, świętowani dni miasta i gminy Lwówek Śląski spędzając czas na dawnej „patelni”, która dziś wyposażona w wiatę stanowi doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak w pewnym momencie biesiady doszło do niespodziewanej sytuacji. Przebywający w parku miejskim nastolatek został pobity przez nieznanego mężczyznę.
– W sobotę, 12 lipca 2025 r., po godzinie 22:00 do Oficera Dyżurnego lwóweckiej komendy wpłynęło zgłoszenie o pobiciu młodego mężczyzny w parku miejskim. – przyznaje oficer prasowa lwóweckiej policji.
Na miejsce natychmiast zadysponowano patrole policji oraz zespół ratownictwa medycznego.
– Na miejsce niezwłocznie udali się funkcjonariusze KPP w Lwówku Śląskim, którzy ustalili, iż poszkodowanym jest 15-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego. Małoletni doznał powierzchownych obrażeń ciała, które zostały opatrzone przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Nie wymagał on hospitalizacji. Policjanci poinformowali przybyłego na miejsce opiekuna prawnego małoletniego o toku dalszego postępowania oraz sporządzili stosowną dokumentację z interwencji. – dodaje policjantka.
To tylko jedno z wezwań, do jakich dysponowani byli mundurowi.
Warto pamiętać, iż pobicie to jedno z najpoważniejszych przestępstw przeciwko zdrowiu, które może mieć daleko idące konsekwencje. Udział w bójce lub pobiciu, które zagraża życiu lub zdrowiu, może skutkować karą do trzech lat więzienia. Gdy dochodzi do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawcy grozi choćby osiem lat pozbawienia wolności.
Aby zwiększyć szanse na ukaranie sprawcy, pobicie należy jak najszybciej zgłosić na policję. najważniejsze jest zabezpieczenie dowodów: obdukcja lekarska, dokumentacja fotograficzna obrażeń, zeznania świadków i zapisy z monitoringu. Pokrzywdzeni mogą dochodzić odszkodowania za koszty leczenia oraz zadośćuczynienia za cierpienie psychiczne i fizyczne, jakiego doznali. Jednak wpierw należy dokonać zgłoszenia.