Jedną z zatrzymanych osób jest Paweł P., który o dłuższego czasu ukrywał się przed policją. Mężczyzna został zlokalizowany przez „łowców cieni” w woj. świętokrzyskim.
„Paweł P. podejrzany jest o kierowanie gangiem zajmującym się produkcją i handlem nielegalnym spirytusem i papierosami. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany” – czytamy w komunikacie Centralnego Biura Śledczego Policji.
Sukces „łowców cieni”. Aresztowano przestępcę w sąsiednim kraju
Kolejną akcją CBŚP było zlokalizowanie i zatrzymanie Kamila S. na terenie Berlina. Poszukiwany od 2020 roku mężczyzna, był ścigany na podstawie dwóch listów gończych, Europejskiego Nakazu Aresztowania i czerwonej noty Interpolu.
Jego działalność przestępcza obejmowała udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją i handlem narkotykami na terenie Unii Europejskiej.
Dzięki ustaleniu miejsca pobytu Kamila S. przez funkcjonariuszy CBŚP, niemieckie służby były w stanie skutecznie go zatrzymać. – W trakcie zatrzymania miał przy sobie fałszywe dokumenty ze swoim wizerunkiem. Trwa w tej chwili procedura ekstradycyjna” – poinformował rzecznik CBŚP podkom. Krzysztof Wrześniowski.
Ekstradycja przestępcy z Panamy. To zasługa CBŚP
Z kolei w ostatnim czasie zakończył się proces ekstradycji Ryszarda K., który został zatrzymany w Panamie w październiku 2023 roku. Jego ujęcie było możliwe dzięki współpracy „łowców cieni” CBŚP z lokalną policją. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu oraz pięciu listów gończych.
„Zatrzymanemu zarzuca się, iż założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu obrót znacznymi ilościami efedryny oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa, wyłudzanie zwrotu podatku VAT oraz fałszowanie dokumentów” – przekazał rzecznik CBŚP.
Dodał również, iż choć zakończenie procesu ekstradycji z Panamy „wymaga czasu i ogromnego zaangażowania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości na różnych szczeblach, to nie jest to niemożliwe”.
Rzecznik CBŚP podkom. Krzysztof Wrześniowski podkreśla także, iż międzynarodowa kooperacja z Interpolem oraz służbami innych państw pozwala na lokalizowanie i zatrzymywanie przestępców, którzy usiłują ukryć się poza granicami kraju, licząc na uniknięcie odpowiedzialności.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Sławomir Mentzen w „Graffiti”: Wszyscy politycy robią prekampanie/Polsat News