Liczby świadczą o ignorancji byłego szefa federacji subpostmaster w sprawie skandalu na poczcie

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Były szef Krajowej Federacji Zastępców Poczty (NFSP) bagatelizował liczbę postępowań karnych wobec kierowników poczty po wprowadzeniu systemu Horizon, ale liczby mówią co innego.

Podczas swojego wystąpienia podczas publicznego dochodzenia w sprawie skandalu na poczcie George Thomson, sekretarz generalny NFSP w latach 2007–2018, zaprzeczał skandalowi Post Office Horizon, który miał miejsce podczas jego pełnienia obowiązków.

Człowiek stojący na czele federacji, której zadaniem była ochrona interesów zastępców kierowników poczty, przez cały czas uważa, iż ​​ściganie i zawieszenia po wprowadzeniu Horizon nie różniły się od tych wcześniejszych.

„Jestem tu już od dawna: zawsze dochodziło do zawieszeń, zawsze toczyły się postępowania karne, także w trybie ręcznym, zawieszano setki zastępców pocztowców” – powiedział śledczym.

Jednak według danych Poczty w ciągu siedmiu lat między 1991 r. a rokiem poprzedzającym wprowadzenie programu Horizon w 1999 r. rocznie skazywano średnio sześciu zastępców pocztyw porównaniu ze średnią wynoszącą 52 rocznie przez następne 13 lat aż do zaprzestania ścigania przez Urząd Pocztowy w 2013 r., poza czterema wyrokami skazującymi w 2015 r.

W latach 1999–2012 liczba wyroków skazujących rocznie wahała się od 38 do 78.

Niedawno pasowany na rycerza były zastępca naczelnika poczty i działacz Alana Batesa powiedział: „Wiedziałem, iż zawsze był głuchy na obawy kierowników poczty, ale do czasu jego wystąpienia na przesłuchaniu nie zdawałem sobie sprawy, jak nieznajomy był w stosunku do faktów dotyczących Horizon”.

Płaskoziemcy

Podczas przesłuchania Thomson, gdy kierował NFSP, wyraził również swoje przekonanie, iż system Horizon jest solidny. W zeznaniach świadka napisał: „Sam wolumen transakcji w porównaniu z niewielkim odsetkiem roszczeń dowodzi ponad wszelką wątpliwość, iż system był solidny”.

Dzieje się tak pomimo tego, iż podrzędni pocztowcy wielokrotnie kontaktowali się z nim bezpośrednio, wyjaśniając trudności, jakie mieli z systemem A przełomowy wyrok Sądu Najwyższego przez sędziego Frasera w 2019 r., który stwierdził, iż system Horizon nie jest solidny.

Thomson powiedział podczas przesłuchania, iż ​​nadal uważa, iż ​​system Horizon jest „silny systemowo”.

W swoim wyroku sędzia Fraser stwierdził, iż twierdzenia Urzędu Pocztowego, iż Horizon jest solidny, są porównywalne z twierdzeniami płaskoziemców. W swoim wyroku stwierdził, iż Urząd Pocztowy wykazał się „zwykłym instytucjonalnym uporem lub odmową rozważenia jakichkolwiek możliwych alternatyw w stosunku do swojego poglądu na temat Horizon, który został podtrzymany niezależnie od wagi faktycznych dowodów przeciwnych”.

„To podejście Urzędu Pocztowego było kontynuowane, mimo iż w tej chwili istnieją również liczne dowody ekspertów, które temu zaprzeczają, a większość z nich jest zgodna z dowodami ekspertów na temat istnienia licznych błędów” – powiedział.

„To podejście Urzędu Pocztowego sprowadza się w rzeczywistości do gołych twierdzeń i zaprzeczeń, które ignorują to, co faktycznie się wydarzyło, przynajmniej jeżeli chodzi o świadków powołanych przede mną w procesie dotyczącym programu Horizon. Jest to równoznaczne z XXI-wiecznym twierdzeniem, iż Ziemia jest płaska.”

Kiedy Thomson zakończył swoje zeznania w dochodzeniu, chciał powiedzieć kilka słów, co spowodowało masowy exodus z sali.

Były zastępca kierownika poczty Jo Hamilton, który został niesłusznie oskarżony za fałszywe księgowanie, powiedział: „Pomimo wyroków sądowych i dowodów z dochodzenia, które są przeciwne, George Thompson przez cały czas uważa, iż ​​Horizon jest solidny, a winę za to ponosi naczelnik poczty.

„To zdumiewające dla samej osoby, która miała reprezentować członków swojego związku” – dodała. „Nigdy nie mieliśmy szans”.

Obecny dyrektor generalny NFSP Calum Greenhow powiedział: „Dzisiejszy NFSP był zszokowany przedstawionymi dzisiaj zeznaniami swojego byłego Sekretarza Generalnego. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę liczbę osób, które ucierpiały w wyniku skandalu związanego z programem „Horyzont” oraz jasne dowody przedstawione w dochodzeniu, które wskazują, iż program „Horyzont” nie był „solidny”.

„Jest oczywiste, iż można było i należało zrobić więcej dla nich i dla innych. Niestety, ze względu na stanowisko pana Thomsona w programie Horizon, gdy był on sekretarzem generalnym, tak się nie stało, za co naprawdę nam przykro”.

Podczas wystąpienia Thomsona usłyszano dowody potwierdzające bliskie powiązania pomiędzy NFSP a jego płatnikiem, Urzędem Pocztowym. Odpowiedzi prasy na pytania dotyczące systemu Horizon były koordynowane przez NFSP i poprzednią komisję Szef PR poczty, Mark Davies.

– zapytała Batesa: „Czy NFSP jest przez cały czas finansowany przez Urząd Pocztowy i czy finansowanie to w dalszym ciągu zależy od braku wypowiadania się lub podejmowania działań przeciwko Urzędowi Pocztowemu?”

Skandal na poczcie był po raz pierwszy zaprezentowany przez Computer Weekly w 2009 roku, ujawniający historie siedmiu kierowników poczty – w tym Alana Batesa – i problemy, jakich doświadczyli z powodu systemu księgowego. To jedna z największych pomyłek sądowych w historii Wielkiej Brytanii (poniżej kalendarium artykułów Computer Weekly na temat skandalu od 2009 roku).


• Przeczytaj także: Co musisz wiedzieć o aferze Horizon

• Obejrzyj także: Dokument ITV – Pan Bates kontra poczta: prawdziwa historia




Source link

Idź do oryginalnego materiału