Mężczyzna był pijany i bardzo agresywny. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy używał wobec nich słów powszechnie uznawanych za obelżywe i naruszył nietykalność policjantki.
Zimowe warunki na drogach to wyzwanie dla wszystkich kierowcy. Śliska nawierzchnia, ograniczona widoczność i nagłe zmiany warunków atmosferycznych mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Przy tak trudnych warunkach większość kierowców zachowuje rozsądek i ogranicza prędkość zdecydowanie poniżej dopuszczalnej, dzięki czemu mają oni więcej czasu w obserwowanie otoczenia i reakcję w trudnych sytuacjach.
Tak też prawdopodobnie było i w tym przypadku. Kierująca samochodem osobowym kobieta jadąc przez miejscowość Niwnice w gminie Lwówek Śląski w pewnym momencie zauważyła leżącego przy drodze mężczyznę. Bez wahania powiadomiła operatora numeru alarmowego 112. Już po chwili na miejscu pojawili się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji z Lwówka Śląskiego.
Okazało się, iż „odpoczywający” na poboczu mężczyzna jest dobrze znany policjantom. Z uwagi na mocno wyczuwalną woń alkoholu funkcjonariusze przystąpili do przebadania mieszkańca powiatu lwóweckiego. Ten wydmuchał 2,5 promila!
50- latek nie był zadowolony z obecności policji. Jak przyznaje nam oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim używał wobec funkcjonariuszy słów powszechnie uznawanych za obelżywe, a ponadto naruszył nietykalność funkcjonariuszki. Z tego też powodu został zatrzymany i osadzony w policyjnej izbie zatrzymań.
Policyjne statystyki wskazują, iż naruszanie nietykalności w policyjnej służbie to nie rzadkość. W 2003 roku policja wszczęła 1,5 tysiąca postępowań, ale już dekadę później tych było 3,5 tysiąca. Niemniej od 2013 roku liczba tych stopniowo spada i w 2023 roku mundurowi wszczęli 2,5 tys. postępowań o naruszenie nietykalności funkcjonariusza.
Warto tu wskazać, iż policjanci często wchodzą w środek konfliktu, gdy egzekwują przepisy prawne od osób, które są dalekie od ich respektowania. Zgodnie z Kodeksem karnym: „Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo więzienia do lat 3″. Natomiast za znieważenie policjantów grozi do roku więzienia.
50- letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego nie uniknie odpowiedzialności. Z uwagi, iż to nie pierwsze jego takie zachowanie, sąd przychylił się do wniosku o zastosowanie wobec mieszkańca powiatu lwóweckiego dwumiesięcznego aresztu tymczasowego. Co warto podkreślić, to gdy stanie on przed sądem będzie odpowiadał w warunkach recydywy.