Lekarze i ekodetektywi. Lublin kusi nowymi studiami

1 rok temu

Survival i animacja przyrodnicza, bezpieczeństwo radiacyjne i medycyna znalazły się wśród nowych kierunków studiów oferowanych przez lubelskie uczelnie w tegorocznym naborze na studia. Elektroniczna rejestracja kandydatów ruszy w kwietniu lub w maju.

Survival i diagnostyka ekoprzestępczości

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oferuje kandydatom podczas tegorocznej rekrutacji kilka nowości, m.in. survival i animację przyrodniczą oraz diagnostykę ekoprzestępczości.

– Survival to są studia o profilu ogólnoakademickim, czyli uczymy tak naprawdę podstaw wiedzy biologicznej – mówił w rozmowie z Radiem Lublin prof. Tomasz Mieczan, dziekan Wydziału Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Na tej podstawie uczymy profesjonalnych metod przetrwania, czyli nie takich metod stricte podwórkowych, ale wykorzystujących wiedzę. Dzisiaj tego typu wydarzenia często zlecają duże firmy. Powinniśmy wykształcić specjalistę, który ma podstawową wiedzę biologiczną i potrafi ją wykorzystywać w terenie. Przewidujemy bardzo dużo zajęć terenowych, zajęć praktycznych, tak żeby można było pójść w teren, nauczyć się rozpoznawać rośliny, również te niebezpieczne, nauczyć się pierwszej pomocy przedmedycznej w survivalu albo kuchni survivalowej.

Innym interesującym kierunkiem jest diagnostyka ekoprzestępczości. – Z dużym uproszczeniem możemy powiedzieć, iż będziemy kształcić „ekodetektywów”. Te studia mają również charakter w znacznej części praktyczny. Z jednej strony absolwenci posiadają podstawową wiedzę biologiczną z zakresu zoologii, botaniki, ekologii. Ale z drugiej mają całe grupy przedmiotów dotyczące np. prewencji ekoprzestępczości, prawnych form ochrony przyrody, prawa wodnego, teledetekcji, np. w działaniach wykrywczych i dowodowych, ustawodawstwa w zakresie ochrony przyrody i ekoprzestępczości – zaznacza prof. Mieczan.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie uruchomi też inne nowe kierunki – zielone technologie, bioinformatykę w biogospodarce oraz informatykę przemysłową.

Nowe kierunki na UMCS

Dziewięć nowych kierunków przygotował w tegorocznej rekrutacji na studia Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Wśród nich jest np. bezpieczeństwo radiacyjne, inżynieria światłowodowa, geoarcheologia. Jak wyjaśniła rzecznik UMCS Aneta Adamska, studia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w pracy z urządzeniami wytwarzającymi promieniowanie rentgenowskie, jądrowe oraz z izotopami radioaktywnymi.

– Studenci poznają m.in. zasady działania oraz budowę elektrowni jądrowych, zastosowanie promieniowania jonizującego w medycynie oraz przemyśle, procedury ochrony radiacyjnej stosowane w pracy z najnowszymi urządzeniami radioterapeutycznymi i diagnostycznymi, a także zasady bezpieczeństwa jądrowego oraz ochrony personelu i osób z ogółu ludności, które mogą znaleźć się w polu promieniowania jonizującego – wyjaśniła rzecznik.

Absolwenci tego kierunku będą mogli wykorzystać swoje umiejętności w pracy m.in. w przemyśle: farmaceutycznym (np. w radiofarmacji), spożywczym (np. przy sterylizacji żywości) czy wydobywczym (np. przy poszukiwaniu i identyfikacji złóż paliw jądrowych), w laboratoriach badawczo-rozwojowych w materiałoznawstwie.

KUL będzie kształcił lekarzy

Od października 2023 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ruszy po raz pierwszy kierunek lekarski, na którym przewidziano 60 miejsc. Studenci medycyny odbędą w ciągu sześciu lat ponad 5 tys. godzin zajęć oraz 600 godzin praktyk zawodowych w wybranych instytucjach, z którymi uczelnia zawarła odpowiednie porozumienia, m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytucie Medycyny Wsi, Wojskowym Szpitalu Klinicznym. W rekrutacji dla kandydatów z nową maturą pod uwagę będą brane wyniki z biologii na poziomie rozszerzonym oraz do wyboru: z chemii, matematyki lub fizyki – również na poziomie rozszerzonym.

Wśród nowych propozycji na Uniwersytecie Medycznym znalazł się m.in. kierunek: produkty farmaceutyczne i kosmetyczne, na którym studenci zdobędą wiedzę na temat tego, jak powstaje dany lek lub kosmetyk, a także jakich wymagają badań i procedur rejestracyjnych.

Natomiast Politechnika Lubelska przygotowuje dwa nowe kierunków studiów. Szczegóły będą znane w ciągu najbliższych tygodni.

Elektroniczna rejestracja kandydatów ruszy na większości lubelskich uczelni w kwietniu lub w maju.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału