
Chirurg Armen Parajian podczas swojej pracy.
Torontoński lekarz stracił prawo do wykonywania zawodu. Decyzja ta zapadła po tym, jak przyznał się do skandalicznego postępowania, obejmującego molestowanie kilkunastu młodych dziewcząt oraz obsceniczne zachowanie w miejscu publicznym.
W marcu bieżącego roku, trybunał działający przy Kolegium Lekarzy i Chirurgów Ontario, po rozważeniu faktów przedstawionych przez Armena Parajiana, uznał je za poważne naruszenie etyki zawodowej. W konsekwencji, trybunał orzekł o udzieleniu mu nagany oraz o cofnięciu jego prawa do wykonywania zawodu lekarza.
W opublikowanym w ubiegłym tygodniu uzasadnieniu tej decyzji, trybunał podkreślił, iż Armen Parajian przyznał się przed wymiarem sprawiedliwości do nękania trzynastu kobiet w okresie sześciu miesięcy, począwszy od listopada 2020 roku, w rejonie Beaches w Toronto.
W orzeczeniu przywołano uzgodnione oświadczenie o faktach, które zostało przedstawione sądowi w 2021 roku. Z dokumentu wynikało, iż Parajian poruszał się powoli swoim białym jeepem w pobliżu młodych dziewcząt, z których dwanaście było w wieku od 10 do 15 lat. W wielu przypadkach ofiary odnosiły wrażenie, iż mężczyzna udawał, iż korzysta z telefonu, aby móc je nagrywać lub fotografować – zaznaczono w oświadczeniu.
„W rezultacie, ofiary żywiły uzasadnione obawy o swoje bezpieczeństwo, wynikające z ich postrzegania zachowania oskarżonego” – czytamy w oświadczeniu. „…oskarżony wykazał się lekkomyślnością, nie zważając na to, czy jego powolna jazda w pobliżu ofiar wywoła u nich poczucie nękania.”
W dalszej części orzeczenia trybunał stwierdził, iż Armen Parajian, specjalizujący się w chirurgii klatki piersiowej, przyznał się również do masturbacji na siedzeniu pasażera swojego samochodu zaparkowanego na osiedlowej ulicy, czego świadkiem była dorosła osoba.
Zwrócono także uwagę na fakt, iż na przestrzeni około dwóch lat przed wspomnianymi incydentami, napływały liczne zgłoszenia dotyczące nieprzyzwoitego zachowania mężczyzny poruszającego się białym jeepem.
W oświadczeniu dotyczącym wpływu tych wydarzeń na życie ofiar, złożonym przez jedną z matek, napisano, iż działania sprawcy wywołały u niej stres, smutek oraz lęk o bezpieczeństwo jej dzieci i całej społeczności. Wyraziła również swoje obawy związane z koniecznością zabrania dziecka do nowego lekarza.
„Kiedyś darzyłam tego lekarza pewnym poziomem zaufania i szacunku, po prostu dlatego, iż był profesjonalistą medycznym. Teraz to z góry przyjęte zaufanie legło w gruzach” – wyznała w oświadczeniu. „Odczuwam niepokój i sceptycyzm wobec każdego, kto po raz pierwszy ma leczyć moje dzieci.”
W innym oświadczeniu rodzice opisali, jak ich córka, będąc w pobliżu miejsca zamieszkania, musiała nieustannie oglądać się przez ramię i pozostawać w stanie ciągłej gotowości.
Z dokumentów przedstawionych sądowi wynika, iż listy popierające Parajiana, w tym od jego żony i dwóch przyjaciół, podkreślały jego dobroć i współczucie.
W związku z postawionymi mu zarzutami karnymi, Parajian został skazany na karę nadzoru kuratorskiego w celu resocjalizacji oraz na trzyletni nadzór społeczny, który już odbył.
„Dr Parajian został uznany za winnego popełnienia przestępstwa mającego istotne znaczenie dla jego umiejętności wykonywania zawodu, a jego zachowanie słusznie zostałoby ocenione przez innych zarejestrowanych lekarzy jako haniebne, niehonorowe i nieprofesjonalne” – stwierdził trybunał w swoim uzasadnieniu.
„Pacjenci powierzają lekarzom swoje zdrowie i oczekują od nich opieki i uzdrowienia. Nagłośnienie tych incydentów podważyło zaufanie publiczne do tego, iż każdy lekarz, do którego się udadzą, zaopiekuje się nimi, a oni sami będą bezpieczni w tych delikatnych relacjach. Cofnięcie prawa do wykonywania zawodu pomoże utrzymać to zaufanie.”
Z dokumentów wynika, iż Parajian oraz Kolegium Lekarzy i Chirurgów Ontario wspólnie uznali, iż adekwatną karą za jego czyny powinno być cofnięcie rejestracji lekarskiej.
Na podst. Canadian Press