Legenda o Husytach i magia przyrody – odkryj Husyckie Skały

3 dni temu

-Skąd nazwa Husyckie Skały? To miejsce jest związane z ruchem husyckim, który działał w XV wieku. Historia głosi, iż po pożarze zamku Sokolec jego właściciele uciekali w panice, ale pomylili drogę, wjechali na te skały i spadli w przepaść o głębokości ponad 20 metrów. Stąd też wzięła się nazwa Husyckie Skały – wyjaśnia Grzegorz Truchanowicz, przewodnik sudecki.

Husyckie Skały to malownicza formacja skalna. Imponujące gran asy granitowe, które sięgają około 650 metrów nad poziomem morza, są popularnym celem turystycznym. Przyciągają zarówno miłośników pieszych wędrówek, jak i entuzjastów historii regionu.

Właśnie weszliśmy z rodziną na Husyckie Skały, skąd rozciąga się piękny widok. Warto się zatrzymać, pooglądać. Wejście było strome, ale całkiem przyjemne. Nasz sześciolatek też sobie poradził, wystarczyło podać rękę w kilku miejscach – opowiada Lidia, turystka.

-Oprócz Husyckich Skał znajduje się tu charakterystyczny głaz zwany Kamieniem Blüchera, nazwany na cześć feldmarszałka Blüchera. Głaz został umieszczony, by upamiętnić historyczne wydarzenie – zwycięstwo wojsk pruskich nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem w 1813 roku – dodaje Grzegorz Truchanowicz.

Nazwa formacji nawiązuje do legendy, według której w XV wieku ukrywali się tu Husyci, uczestnicy wojen religijnych toczonych na terenach Czech i Śląska.

Husyci to ruch założony przez Jana Husa, czeskiego reformatora, który zbuntował się przeciwko Kościołowi katolickiemu. Uważał, iż Kościół posiadał zbyt wiele bogactw, podczas gdy inni nie mieli nic – tłumaczy Maja, turystka.

Z Husyckich Skał roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne góry i doliny, co czyni to miejsce doskonałym punktem do odpoczynku na łonie natury.

Było ciężko, ale podobało mi się! – mówi Eryka, turystka.

-A co najbardziej?

Widoki.

Idź do oryginalnego materiału