Legalizacja marihuany zmniejsza jej nadużywanie – na co dowodem są wyniki szwajcarskiego eksperymentu z legalnym ziołem. W ramach badania Weed Care naukowcy oceniali w jaki sposób legalna podaż konopi wpływa na takie kwestie jak konsumpcja czy zdrowie psychiczne uczestników. W swoich pierwszych raportach, opublikowanych w tym miesiącu, badacze przedstawili m.in. wyniki bezpośredniego porównania legalnego i nielegalnego rynku.
Legalizacja marihuany zmniejsza jej nadużywanie – pokazują wyniki szwajcarskiego badania
Legalizacja konopi indyjskich w Europie idzie bardzo dziwnym torem i coś z pewnością za tym stoi. No bo dlaczego Komisja Europejska „zabroniła” Niemcom wprowadzenia pełnej legalizacji łącznie z legalnym obrotem rekreacyjną marihuaną? KE powołała się na zapisy „Jednolitej Konwencji o Środkach Odurzających z 1961 roku”, którą podpisaną mają wszystkie państwa UE. Tę konwencję całemu światu narzuciło USA, kraj związkowy, którego większość stanów ma w tej chwili legalna marihuanę. To daje dużo do myślenia.
Dlatego legalizacja marihuany w Europie idzie bardzo opornie – Unia Europejska, nie wiedzieć czemu, sama sobie jej zabrania. A jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi – o pieniądze.
Dlatego zamiast po prostu marihuanę zalegalizować i dopuścić do legalnego obrotu – w Europie najpierw przeprowadza się tzw. „programy badawcze”. Polegają one na kontrolowanej sprzedaży marihuany osobom, które dołączyły do projektu. Następnie biorący udział w badaniu probanci regularnie są badani i wypełniają różnego rodzaju ankiety.

Niedawno opublikowano pierwsze wyniki ze szwajcarskiego eksperymentu z legalną marihuaną, badania pod nazwą Weed Care.
Badanie Weed Care rozpoczęło się w styczniu 2023 r. jako kooperacja Wydziału Uzależnień Ministerstwa Zdrowia Kantonu Bazylea-Miasto, Uniwersytetu Bazylejskiego, Uniwersyteckiej Kliniki Psychiatrycznej w Bazylei (UPK) oraz Psychiatric Services Aargau.
Protokół badania został zatwierdzony przez lokalną komisję etyczną „Ethikkomission Nordwest-und Zentralschweiz” (numer protokołu 2021–01670), a także Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (numer zatwierdzenia 2022/000001).
Rekrutacja uczestników badania
Rekrutacja odbyła się za pośrednictwem konferencji prasowej w sierpniu 2022 r., podczas której poinformowano opinię publiczną o bieżącym badaniu. Zainteresowani uczestnicy mogli się zarejestrować na stronie internetowej poświęconej badaniu. Po wstępnej selekcji telefonicznej potencjalni uczestnicy zostali zaproszeni na osobistą selekcję z lekarzem prowadzącym badanie, aby sprawdzić kryteria, włączenia i wykluczenia. Od sierpnia 2022 r. do marca 2023 r. przebadano 665 uczestników pod kątem kwalifikowalności i losowo przydzielono uczestników korzystających z legalnej marihuany (50%) oraz tych, którzy korzystali z nielegalnych źródeł (50%)

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy projekt badania umożliwił bezpośrednie porównanie dwóch randomizowanych grup:
- Połowa z około 370 uczestników miała możliwość nabyć legalną marihuanę w jednej z dziewięciu uczestniczących aptek i otrzymała w tym procesie poradnictwo.
- Druga połowa, jako grupa kontrolna, przez cały czas korzystała z czarnego rynku, który był ich źródłem pozysiwania ziela.
Uczestnicy zgłaszali swoje spożycie i stan psychiczny dzięki wypełniania ankiet w regularnych odstępach czasu.
Nigdy wcześniej nie było kontrolowanego, randomizowanego badania takiego jak to
– podkreśla dr Lavinia Baltes-Flückiger, zastępca kierownika badania w Psychiatric Services Aargau i główna autorka badania, które zostało już opublikowane. Poprzednie wyniki opierały się na czysto obserwacyjnych badaniach.
Ostatnio popularne
Legalizacja marihuany zmniejsza jej nadużywanie – Wyniki badania
Jak poinformował zespół w czasopiśmie naukowym Addiction, problematyczna konsumpcja nieznacznie spadła w grupie z legalnym dostępem do marihuany. Konsumpcja problematyczna to taka, która powoduje lub zaostrza problemy zdrowotne, społeczne lub psychologiczne – choćby bez uzależnienia w klasycznym znaczeniu.
W wynikach szwajcarskiego badania czytamy:
„W grupie interwencyjnej z legalną marihuaną, zgłaszane przez uczestników nadużywanie marihuany spadło ze średniej 10,9 na początku badania do 10,1 po 6 miesiącach. W grupie kontrolnej z nielegalnym rynkiem wynik CUDIT-R spadł ze średniej 11,2 na początku badania do 10,9 po 6 miesiącach.”
Ale to nie wszystko – szwajcarskie badanie rozwiało obawy, iż legalizacja może zaostrzyć objawy psychopatologiczne związane ze spożyciem marihuany: po pierwszych sześciu miesiącach nie było żadnej różnicy między dwiema grupami badawczymi pod względem depresji, lęku i innych objawów.
Oprócz tego, ocena uczestników po dwóch latach badań pokazuje też znaczną poprawę stanu psychicznego dla około 300 uczestników, którzy przez cały czas biorą udział w badaniu.
Legalny dostęp zmniejsza psychiczne obciążenie konsumentów
– wyjaśnia kierownik badania, profesor Marc Walter z University of Basel i Psychiatric Services Aargau.