Wojna w Strefie Gazy wybuchła 7 października 2023 roku, kiedy Hamas i inne palestyńskie organizacje terrorystyczne przeprowadziły atak na południe Izraela. Od tamtej pory sytuacja w regionie jest coraz bardziej niebezpieczna i niestabilna. W sobotę, 12 listopada 2023 roku, armia izraelska zaatakowała samochód z pracownikami organizacji charytatywnej World Central Kitchen (WCK) w Strefie Gazy. W wyniku ataku zginęło pięć osób, w tym trzech lokalnych pracowników WCK.
Według izraelskiej armii, jeden z pracowników WCK był terrorystą, który brał udział w ataku 7 października 2023 roku. Jednak WCK zaprzeczyła tej informacji, twierdząc, iż nie miała żadnych informacji o tym, by któryś z jej pracowników był podejrzewany o udział w ataku Hamasu. Organizacja poinformowała, iż wstrzymuje działalność w Strefie Gazy, aby zbierać więcej informacji o ataku.
WCK, założona w 2010 roku przez amerykańskiego kucharza Jose Andresa, dostarcza pomoc żywnościową oraz przygotowuje posiłki dla potrzebujących. Organizacja pomaga m.in. w Strefie Gazy, Ukrainie, Libanie i Izraelu. W kwietniu tego roku WCK na krótko zawiesiła działalność w Gazie po tym, gdy siedmioro pracowników organizacji, w tym Polak Daniel Soból, zginęło w izraelskim ostrzale. Izraelska armia przyznała po przeprowadzeniu wstępnego śledztwa, iż żołnierze atakując konwój podjęli błędną decyzję, sprzeczną z zasadami angażowania się w walkę.
W sierpniu w izraelskim ataku zginął kolejny pracownik WCK. Według lokalnego ministerstwa zdrowia w wymierzonej w Hamas ofensywie Izraela zginęło ponad 44,3 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać ze swoich domów i jest uzależniona od zewnętrznej pomocy dostarczanej przez organizacje międzynarodowe.
Według danych ONZ, w Strefie Gazy żyje około 2 milionów ludzi, z czego 70% populacji korzysta z pomocy humanitarnej. W regionie panuje kryzys humanitarny, a sytuacja jest coraz bardziej niebezpieczna i niestabilna.
WCK jest jedną z wielu organizacji międzynarodowych, które próbują pomóc mieszkańcom Strefy Gazy w czasie kryzysu humanitarnego. Wstrzymanie działalności WCK w Strefie Gazy jest poważnym ciosem dla mieszkańców regionu, którzy są coraz bardziej uzależnieni od zewnętrznej pomocy.
Warto przypomnieć, iż wojna w Strefie Gazy wybuchła 7 października 2023 roku i trwa do dziś. W wyniku konfliktu zginęło już około 1,2 tys. osób, a 251 zostało porwanych. Sytuacja w regionie jest coraz bardziej niebezpieczna i niestabilna, a kryzys humanitarny narasta.