Królowie kokainy, czyli „rodzina Soprano” z belgijskiej prowincji. Włoska 'ndrangheta weszła do mafijnej superligi

news.5v.pl 23 godzin temu
Onet

Materiał archiwalny

Przypominamy tekst opublikowany w listopadzie 2023 r.

Jeśli mówisz po włosku, to możesz zrobić dużą karierę w tym dawniej górniczym, a dziś sennym miasteczku na wschodnim krańcu Belgii. Wzdłuż pustych uliczek Maasmechelen ciągną się obskurne pizzerie, delikatesy, kawiarnie i sklepy sportowe z włoskimi artykułami, co jest dziedzictwem fali włoskiej imigracji, która rozpoczęła się pod koniec lat czterdziestych XX w.

Ostatnio jednak to flamandzkie miasto stało się również miejscem innego, bardziej złowieszczego włoskiego importu.

Wczesnym wiosennym porankiem w maju tego roku belgijska policja wkroczyła z międzynarodowym nakazem aresztowania do ogrodzonej willi. Następnie rozległo się głośne pukanie do drzwi, a Lucio Aquino — znany jako „ojciec chrzestny Maasmechelen” — został skuty kajdankami i zaprowadzony do radiowozu.

To aresztowanie było częścią ogólnoeuropejskiej akcji, podczas której policja w 10 krajach szturmowała kryjówki najbardziej przerażających europejskich gangsterów, konfiskując stosy gotówki, worki kokainy i skrzynie złotych zegarków Rolex.

Ich celem były:

„To największa w historii rozprawa z 'ndranghetą w Europie” — ogłosił belgijski prokurator Antoon Schotsaert. Policja aresztowała 13 osób w Belgii i przejęła nielegalną broń, luksusowe pojazdy i 60 tys. euro w gotówce. W operacji, w której uczestniczyły tysiące funkcjonariuszy policji, zatrzymano ponad 130 osób w Belgii, Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii i Słowenii.

Wśród nich Lucio Aquino.

LUC CLAESSEN / AFP

Lucio Aquino

Belgijska rodzina Soprano

Historia przybycia Aquinów do Belgii i ich późniejszego wejścia w globalną sieć, która rozciąga się od wzgórz Kalabrii po miejsca tak odległe, jak Kolumbia i Australia, to prawdziwe dzieje współczesnej mafii.

Przestępczość zorganizowana, zwłaszcza we Włoszech, była kiedyś związana z ziemią, z ciasnymi klanami kontrolującymi rodzinne terytoria. Dziś 'ndrangheta działa na arenie międzynarodowej, rozwijając się nie tylko poprzez zlecenia i bitwy o terytorium, ale poprzez coś w rodzaju systemu franczyzowego, z lokalnymi graczami, takimi jak Aquinowie, działającymi jako część światowej sieci przestępczej.

— Założenie zagranicznej placówki dla 'ndranghety jest jak otwarcie kolejnego McDonald’sa — mówi Antonio Nicaso, autor i ekspert w dziedzinie kalabryjskiej organizacji przestępczej. — Powiązanie z Kalabrią daje ci wiarygodność i rozpoznawalną markę. Bez tego jesteś jak tratwa na oceanie.

Lucio Aquino może i współpracował z włoską mafią, ale urodził się i wychował w Maasmechelen. Jak na ironię, jego ojciec opuścił Kalabrię w latach 70-tych, częściowo dlatego, iż miał dość 'ndranghety, przenosząc się z żoną i dwójką dzieci do Limburgii, belgijskiego regionu graniczącego z Holandią, gdzie nieistniejący już przemysł wydobywczy przyciągnął fale wcześniejszej włoskiej imigracji.

„Odkąd skończyłem dziewięć lat, byłem we Włoszech dwa razy. na urlopie z rodzicami!” — wspominał Lucio w rzadkim wywiadzie dla lokalnego dziennika Het Laatste Nieuws w 2015 r.

Wkrótce po przybyciu państwa Aquino, kopalnie w Limburgii zaczęły się zamykać, pogrążając region w ekonomicznym upadku. Rodzina rozrosła się do ośmiorga rodzeństwa i nie minęło wiele czasu, zanim niektórzy z nich zostali wciągnięci w rozwijające się przestępcze podziemie.

Z sześciu braci i dwóch sióstr, Antonio, Lucio i Mario mają wyroki za handel narkotykami, a Pasquale poszedł do więzienia w 2017 r. za uderzenie głową strażnika podczas odwiedzin u braci. Piąty brat, Silvio, został zamordowany, gdy czekał na proces z zarzutem handlu narkotykami.

— Byli biedni i nie chcieli prosić rodziców o pieniądze. Dlatego zaczęli zadawać się z niewłaściwymi ludźmi — wspomina Loredana Capocciuti, przyjaciółka Aquinów z dzieciństwa i właścicielka Gianni’s, włoskiego sklepu spożywczego w stylu lat 60. w Maasmechelen, gdzie rodzina przez cały czas kupuje swoje produkty spożywcze.

Nastolatek, jak inni

Włosi w mieście pamiętają Lucio Aquina jako nastolatka takiego, jak wielu innych: spędzał czas z przyjaciółmi ze społeczności górniczej i miał oko na dziewczyny oraz krzykliwe sportowe samochody.

— Ale można powiedzieć, iż był najpoważniejszym ze wszystkich braci; to ktoś, kto pilnował własnych interesów — wspomina Franco, 60-letni mężczyzna, który dorastał z Aquinami w kręgu włoskich imigrantów, ale, jak mówi, zdystansował się, gdy jego przyjaciel dołączył do podziemia.

Franco — który nie chce ujawniać swojego nazwiska — stoi na chodniku w dresie klubu piłkarskiego Napoli i krzykliwym czarnym zegarku. Mówi, iż droga Lucia do władzy zaczęła się od drobnych kradzieży w Holandii i umów gotówkowych z lokalnymi firmami, gdy był nastolatkiem.

W ciągu kilku lat organizacja Aquinów stała się jedną z najbardziej dochodowych firm rodzinnych w regionie Limburgii.

— Przez wiele lat rodzina działała niewykryta — powiedział Guido Vermeiren, prokurator generalny Limburgii. — Kiedy pojawili się na radarze, policja potrzebowała czasu, aby zebrać wystarczające dowody przeciwko temu klanowi.

Chociaż Lucio jest teraz w więzieniu, jego najbliższa rodzina dalej mieszka w tym, co sąsiedzi nazywają „Białym Domem”, czyli ogrodzonej willi chronionej przez warczące psy i zasłoniętej panelami słonecznymi. Dwadzieścia minut drogi dalej, jego starszy brat Antonio — nazywany „Rafke” — mieszka w ceglanej kamienicy z widokiem na las.

— Nie będę mówił, dopóki mój brat siedzi, ale obiecuję, iż pogadamy, jeżeli przyjdziesz innym razem — mówi grzecznie, gdy pojawia się reporter. Opiera się na kuli, a obok warczy groźny pies. Nie udało się skontaktować z jego braćmi.

Wzrost znaczenia rodziny Aquino

Bycie firmą rodzinną to jeden z głównych sekretów sukcesu Aquinów. W przeciwieństwie do innych gangów narkotykowych, klan jest związany więzami krwi, co zapewniło znaczny stopień lojalności wobec firmy.

— Pracują tylko z ludźmi, którym mogą w pełni zaufać. Są Włochami, a rodzina to dla Włochów wielka sprawa — powiedziała osoba znająca Aquinów, która rozmawiała pod warunkiem zachowania anonimowości.

Nie było u nich postaci podobnej do ojca chrzestnego — decyzje podejmowano kolegialnie. Osoba wtajemniczona w sprawy rodziny opisała Silvio jako początkowego przywódcę klanu, z jego bratem Mario odpowiedzialnym za logistykę.

— Wszyscy w Belgii bali się ich po prostu ze względu na ich wygląd — powiedział flamandzki prawnik Walter Van Steenbrugge, który zetknął się z rodziną Aquino, gdy bronił jednego z ich wspólników.

Operacje przestępcze są z natury podatne na rozgrywki rywalizujących klanów — a rodzina Aquino nie jest tu wyjątkiem. Ich dojście na szczyt było przerywane osobistymi wendetami i rodzinnymi dramatami.

Mafijne porachunki

W lutym 2015 r. czterech mężczyzn włamało się do mieszkania Lucii Aquino — jednej z sióstr Lucia — i torturowało ją przez wiele godzin w nadziei na znalezienie ukrytej rodzinnej skrytki. „Jeśli mielibyśmy jakieś pieniądze z przestępstwa, to czy myślisz, iż ukrylibyśmy je u naszej siostry?” — powiedział Lucio w wywiadzie dla Het Laatste Nieuws.

Podobnie jak wielu innych Włochów w Maasmechelen, Aquinowie lubili odwiedzać restaurację należącą do Martino Trotty — człowieka, którego uważali za przyjaciela, jak się okazało niesłusznie.

— Martino pewnie wypił za dużo limoncello, bo postanowił porwać dla okupu Silvia Aquino — opowiada Franco.

Plan jednak się nie udał.

W sierpniowy wieczór 2015 r. Silvio i jego żona Silvia Lišková zostali nagle zablokowani, gdy jechali zacienioną, leśną drogą w pobliżu pobliskiej wioski Opglabbeek. Silvio, doświadczony diler narkotyków zorientował się, iż sprawy nie wyglądają dobrze i wyciągając broń, krzyknął „Uciekaj, Silvia, uciekaj!”. Chwilę potem został trafiony siedmioma kulami, dwiema w korpus i pięcioma w głowę.

LUC CLAESSEN / AFP

Pogrzeb zamordowanego Silvia Aquino. Wokół trumny jego bracia.

Silvia wyrwała się i uciekła do lasu, aby zadzwonić do Lucia, który przybył przed policją. Według doniesień medialnych Silvio leżał martwy na ulicy, z kieszeniami wypchanymi 50-eurowymi banknotami o wartości 4 tys. euro. Zabójcy, członkowie klanu bośniackiego, uciekli Jaguarem — jeden z nich został śmiertelnie postrzelony w klatkę piersiową — i zostali gwałtownie aresztowani.

Okazało się, iż Trotta nieco wcześniej odsiadywał wyrok z członkami bośniackiego klanu i był z nimi w regularnym kontakcie w dniach poprzedzających napad. W 2020 r. Trotta i czterej bośniaccy zabójcy zostali skazani za zastrzelenie Silvio Aquina.

Lucio przejmuje interes

Dla Maasmechelen był to koniec pewnej ery — i kolej Lucia na kierowanie firmą. To właśnie podczas jego kadencji na szczycie, rodzina otworzyła się na potężne organizacje z zewnątrz.

Jak wynika z nakazu aresztowania z 2020 r., Lucio połączył siły z 'ndranghetą, współpracując z potężnymi klanami, takimi jak rodziny Nirta i Strangio, w celu przerzutu kokainy z Ameryki Południowej do Europy i dalej aż do Australii.

Lucio pośredniczył w transakcjach między lokalnymi grupami przestępczymi na różnych kontynentach; nadzorował dostawy narkotyków do portu Gioia Tauro w Kalabrii; i prał zyski z tych operacji, kupując bary i restauracje we Francji i Niemczech.

Prokuratorzy opisują Aquina jako szefa siatki narkotykowej, „wielkiego mężczyzny, człowieka, który wszystko zorganizował” — powiedział POLITICO jego belgijski prawnik Jan Keulen.

Rodzina Aquino to „największy gang, jaki kiedykolwiek złapaliśmy w naszym kraju”, powiedział dziennikarzom rzecznik prokuratury w Limburgii po aresztowaniu Lucia. — To rodzina stojąca na czele międzynarodowej organizacji. Oprócz księgowych, mają choćby na liście płac tłumacza sądowego.

Mafia przenosi się na północ

Juergen Stock, sekretarz generalny Interpolu, twierdzi, że

Obecna jest w Kanadzie, Ameryce Południowej i Australii i stała się jedną z największych i najbardziej umiędzynarodowionych organizacji przestępczych na świecie. Szacuje się, iż jej roczne przychody sięgają 60 mld euro.

’Ndrangheta znana była kiedyś z brutalnej przemocy, ale po masakrze w 2007 r. przed restauracją w niemieckim Duisburgu, w wyniku której zginęło sześć osób, stara się trzymać w cieniu.

— Nie dokonują brutalnych przestępstw. Siedzą cicho, prowadząc swoje interesy i starając się trzymać poniżej radaru organów ścigania — powiedział Stock.

Grupa ta jest „bardziej zainteresowana gotówką niż krwią”, twierdzi Nicola Gratteri, nowo mianowany prokurator generalny Neapolu, który stał się powszechnie znany z walki z 'ndranghetą w Kalabrii. — Mafia kupuje kokainę i reinwestuje pieniądze w hotele, restauracje i pizzerie. Strzelanie nie jest już konieczne — dodaje Gratteri.

Zmiana taktyki ułatwiła międzynarodową ekspansję 'ndranghety. Zamiast prób kontroli terytorium, grupa zajęła się współpracą z innymi organizacjami na całym świecie.

— Lepiej jest inwestować wspólnie z konkurencją — mówi Koen Voskuil, dziennikarz RTL Nieuws, holenderskiego programu informacyjnego, który obszernie informował o włoskiej przestępczości w Holandii.

Gangsterzy wszystkich krajów, łączcie się

Standardową praktyką różnych grup przestępczych stało się wspólne inwestowanie w dostawy narkotyków z Ameryki Południowej i dzielenie się zyskami, powiedział Paul Vugts, holenderski dziennikarz, który jest ekspertem w dziedzinie przestępczości narkotykowej.

Organizacja gwałtownie się rozrosła. Włoskie służby rozprawiły się z przestępczością zorganizowaną w kraju, przez co dziesiątki rodzin 'ndranghety przeniosło się za granicę, do państw takich jak Belgia i Holandia, gdzie władze wciąż nie są przyzwyczajone do ich działalności.

— Belgijskie strategie przeciwdziałania nie zostały tak szczegółowo przygotowane, jak włoskie — powiedział Vermeiren, prokurator generalny Limburgii. Dodał, iż Belgia zwiększyła wysiłki w ostatnich latach.

Według Gratteriego założenie interesu za granicą wymaga zgody crimine di San Luca — komitetu złożonego z siedmiu starszych w Kalabrii. Franczyzobiorcy płacą roczne składki w wysokości dziesiątek tysięcy euro — znane jako fiore (kwiat). W zamian cieszą się pełną autonomią za granicą.

Rozproszona struktura utrudnia rozprawienie się z organizacją.

— Taki zdecentralizowany model operacyjny przypomina komórki terrorystyczne — mówi Stephen Kavanagh, dyrektor wykonawczy ds. działań policyjnych w Interpolu. — Jest bardzo horyzontalny, a klany działają czasami niemal niezależnie od siebie, co znacznie utrudnia nam wspieranie państw członkowskich w zrozumieniu zagrożenia.

Holenderska policja szacuje, iż aż 100 znanych gangsterów z Kalabrii działa w Holandii. Voskuil, holenderski dziennikarz, opisał 'ndranghetę jako „międzynarodówkę”, która jest aktywna zarówno w Kolumbii, jak i w kluczowych europejskich punktach wjazdowych, takich jak Amsterdam i Rotterdam.

Region Limburgii, w którym mieszka rodzina Aquino, jest idealnym miejscem do prowadzenia operacji. Według Letizii Paoli, profesor kryminologii na Uniwersytecie w Leuven, znajduje się on w pobliżu portów w Antwerpii i Rotterdamie, skąd kokaina trafia do Europy, a także miejsc produkcji ecstasy i plantacji konopi indyjskich na południu Holandii.

Rodzina Aquino nie jest formalnym członkiem 'ndranghety. Eksperci opisują ją jako „pośrednika” — kogoś, kto oferuje swoje know-how i kontakty różnym organizacjom przestępczym, nie należąc do żadnej z nich.

Przestępcza nostalgia

W Maasmechelen rodzinę Aquinów wspomina się raczej z sentymentem. Ostatnio wprowadziły się tu nowe gangi z Bałkanów i Afryki Północnej, wypierając miejscowych gangsterów.

Mówi Franco:

Dla Włochów w mieście Aquinowie są albo wspomnieniem z dzieciństwa, lokalną historią sukcesu, albo tajemniczymi sąsiadami.

— Zawsze byli tacy uprzejmi — powiedziała Loredana, właścicielka miejscowego sklepu spożywczego. — Nie wiem, czym się zajmują i jak mogą sobie pozwolić na taki styl życia. Mówię tylko, iż mają dużo szczęścia.

Są uwielbiani w swojej społeczności. Scenariusze, które znamy z »Ojca chrzestnego« lub historii Pablo Escobara. One są w ich przypadku prawdziwe — powiedziała osoba znająca rodzinę.

Franco Roselli, znajomy z dzieciństwa, który prowadzi salon fryzjerski, powiedział, iż Aquinowie przypominają mu „Daltonów”, braci przestępców z komiksów o Lucky Luke’u i wyglądają niemal identycznie, z ich okrągłymi twarzami, pyzatymi policzkami i ogolonymi głowami.

— Minęło chyba ze 20 lat odkąd ostatni raz widziałem Lucia w moim salonie. Kiedyś chodziłem do szkoły z jednym z braci, ale od tego czasu prowadzimy równoległe życie — powiedział Roselli.

Lucio, zanim został aresztowany w maju, miał już kłopoty z policją i siedział w więzieniu po długotrwałym procesie, pod zarzutem transportu tysięcy kilogramów kokainy z Ameryki Południowej w porozumieniu z emerytowanym policjantem, który przeszedł na drugą stronę.

Nowe zarzuty są poważniejsze i mogą dla niego oznaczać karę dożywotniego więzienia. Prokuratorzy oskarżają go o kierowanie siatką narkotykową z celi w więzieniu niedaleko miasta Leuven, z pomocą strażników, którzy przemycali mu kebaby i zaszyfrowane telefony.

Jest też obiektem sporów między włoskimi prokuratorami, którzy chcą, by stanął przed tamtejszym sądem z powodu korzystania z portu Gioia Tauro, a jego prawnikami, którzy odpierają próby jego ekstradycji.

Franco, przyjaciel Lucia z dzieciństwa, sądzi, że:

Idź do oryginalnego materiału