Korupcja w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Są zatrzymania

wbijamszpile.pl 3 godzin temu

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie korupcji związanej z legalizacją pobytu cudzoziemców. Policjanci zatrzymali pięć osób, w tym urzędnika pracującego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim i osoby pośredniczące w załatwianiu formalności. Sprawa jest rozwojowa, a podejrzanym grożą poważne konsekwencje prawne.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku dotyczy procederu trwającego od 2022 roku. Jak wynika z komunikatu, chodzi o wręczanie korzyści majątkowych w zamian za przyspieszenie procedur legalizacyjnych dla obcokrajowców. Zatrzymań dokonano 19 listopada 2024 roku na terenie Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy. Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją przeprowadzili akcję na polecenie prokuratury.

Adrianie S. (lat 51) prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na przyjmowaniu korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim – czytamy w komunikacie. Według śledczych, działania podejrzanego wpisują się w przestępstwo określone w art. 228 § 1 k.k.

Yuriy K. (lat 44) usłyszał pięć zarzutów związanych z powoływaniem się na wpływy oraz wręczaniem łapówek. Pozostali podejrzani, Oybekjon T. (lat 32), Andrii B. (lat 49) i Yelizaveta J. (lat 48), są oskarżeni o udzielanie korzyści majątkowych osobie pełniącej funkcję publiczną.

Decyzje sądu i środki zapobiegawcze

20 listopada 2024 roku podejrzani zostali przesłuchani w prokuraturze, gdzie postawiono im zarzuty. Następnie prokurator złożył wnioski o tymczasowe aresztowanie czterech z zatrzymanych.

21 listopada 2024 r. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych Adriany S. i Yuriy K. środki w postaci tymczasowego aresztowania – poinformował prokurator Mariusz Duszyński, pełniący funkcję rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Dwóch pozostałych podejrzanych, Oybekjona T. i Andrii B., sąd zobowiązał do wpłacenia kaucji w wysokości 140 tys. zł i 80 tys. zł. Natomiast wobec Yelizavety J. zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Czytaj więcej: Śmierć Jolanty Brzeskiej. Prokuratura umarza śledztwo po 12 latach

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej tej ramki o quizach!

Sprawdź swoją wiedzę!

Zanurz się w quizach i sprawdź, ile naprawdę wiesz o polityce i prezydentach RP!

QUIZ NR 1

Polityczne perełki: Kto to powiedział?

Rozpocznij quiz

QUIZ NR 2

Jak dobrze znasz prezydentów RP?

Rozpocznij quiz

Udostępnij wyniki i wyzwij znajomych! Niech rywalizacja się zacznie!

Śledztwo w toku – sprawa w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

Zarzucane czyny zagrożone są karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura zaznacza, iż śledztwo ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.

Warto przypomnieć, iż polskie prawo przewiduje możliwość uniknięcia kary w przypadku samodzielnego zgłoszenia faktu korupcji.

Zgodnie z art. 229 § 6 k.k. sprawca, który zawiadomi organy ścigania i ujawni istotne okoliczności przestępstwa, zanim organy te o nim się dowiedziały, nie podlega karze – podkreślono w komunikacie.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału