Kontrola drogowa to często pierwszy kontakt kierowcy z funkcjonariuszem policji. Znajomość przepisów regulujących prawa i obowiązki zarówno tych pierwszych, jak i drugich może znacząco obniżyć poziom stresu związany z tym wydarzeniem. Warto pamiętać, iż jest to standardowa procedura, która powinna przebiegać zgodnie z określonymi zasadami.
REKLAMA
Zobacz wideo Mandaty 500 zł i 15 punktów karnych za przejazd na czerwonym świetle
Przepisy ruchu drogowego 2024. Kontrola w terenie zabudowanym i niezabudowanym
Policjanci w mundurach i oznakowanych radiowozach, mają prawo do zatrzymywania pojazdów zarówno na terenach zabudowanych, jak i poza nimi. Mogą używać do tego sygnałów świetlnych, dźwiękowych, specjalnej tarczy, zwanej potocznie "lizakiem" lub gestów ręką. Po zmroku dodatkowo funkcjonariusze powinni korzystać z latarki z czerwonym światłem, aby sygnał był bardziej widoczny. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy mowa o policjantach nieumundurowanych, często poruszających się nieoznakowanymi pojazdami. Najczęściej są to tak zwani "kryminalni". Również mają oni uprawnienia do zatrzymywania samochodów, w szczególności w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie naruszenia prawa – na przykład prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Jednakże w tych przypadkach kierowcy mogą mieć wątpliwości co do autentyczności takich osób. Dlatego też przepisy jasno określają, kiedy do kontroli może nas zatrzymać funkcjonariusz po cywilnemu.
Rutynowa kontrola drogowa przez niemundurowych policjantów. Jak się zachować?
Policjanci nieumundurowani mogą zatrzymywać pojazdy do kontroli jedynie w terenie zabudowanym. W takim przypadku muszą niezwłocznie się wylegitymować, podać imię i nazwisko oraz stopień. Poza terenem zabudowanym taka interwencja jest niezgodna z prawem. Kierowca może wówczas nie zatrzymać się na wezwanie i kontynuować jazdę. Najlepiej do miejsca, w którym są świadkowie lub do najbliższego komisariatu. Nie zaszkodzi, gdy w trakcie próby zatrzymania prowadzący auto skontaktuje się telefonicznie z policją, by w ten sposób potwierdzić, czy dany pojazd rzeczywiście jest nieoznakowanym radiowozem. Jak powinniśmy zachować się w trakcie kontroli, gdy już do niej dojdzie? Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zatrzymujemy samochód w miejscu, które nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego. Nie musimy gasić silnika. Powinniśmy za to otworzyć szybę i poczekać na instrukcje ze strony policjanta. Ręce pozostawiamy na kierownicy. Nie wolno nam wychodzić z samochodu, chyba iż zostaniemy o to poproszeni. Niestosowanie się do poleceń w trakcie kontroli może skutkować mandatem w wysokości do 500 złotych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.