Posłowie chcą wprowadzić odpowiednie przepisy nakazujące adekwatne rozliczanie napiwków.
Poseł AKEL Giorgos Koukoumas złożył stosowny projekt ustawy, który w istocie ustanawia przepisy regulujące proces i zarządzanie dystrybucją napiwków.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów ich zakres zastosowania rozszerza się na przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem produktów lub usług, za które klienci zwykle płacą napiwki.
Warto zauważyć, iż w tej chwili napiwek jest dobrowolnie płacony przez klienta pracownikowi w zamian za dostarczoną usługę lub produkt.
Można zapłacić gotówką, kartą kredytową lub za pośrednictwem platformy cyfrowej.
Wszelkie opłaty – zgodnie z proponowanym prawem – są powiązane ze świadczoną usługą i obowiązkowo pobierane przez firmę z konta klienta, podobnie jak wszelkie inne opłaty, które klient może zasadnie uznać za napiwek.
Jednocześnie w projekcie ustawy znalazł się zapis, zgodnie z którym wysokość napiwku nie będzie w żaden sposób powiązana z wynagrodzeniem, jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy za swoją pracę, ani nie będzie mogła zastąpić całości lub części wynagrodzenia.
Nie podlega również składkom pracodawcy ani pracownika i można go odliczyć od dochodu podlegającego opodatkowaniu pracownika.
Jednocześnie proponowana ustawa określa również obowiązki pracodawców. Przepisy stanowią, iż pracodawcy muszą wypłacić pracownikom napiwek w ciągu dwóch dni roboczych od daty zakończenia okresu, za który został przyznany. Ustalana jest również polityka dystrybucji napiwków, która określa m.in. sposób rejestrowania i dystrybucji napiwków.
Ponadto muszą przesłać pracownikom pisemne powiadomienie o dystrybucji napiwku w ciągu trzech dni roboczych od daty zakończenia okresu, za który wypłacono napiwek. Pracodawcy powinni również prowadzić rejestr napiwków.
Zgodnie z proponowanym prawem wstrzymanie lub opóźnienie wypłaty napiwków jest zabronione, niezależnie od tego, czy pracodawca uzyskał na to zgodę pracowników.

Zabrania się również zawierania umów lub nawiązywania stosunków pracy, które zawierają niekorzystne dla pracowników postanowienia dotyczące wypłacania napiwków.
Jednocześnie zakazana jest dyskryminacja lub niekorzystne traktowanie przy dystrybucji wskazówki, a także jej przekazywaniu w formie produktów lub usług.
Przewidziano również możliwość powołania inspektorów, którzy będą mieli uprawnienia do zapewnienia pełnego i skutecznego wdrożenia ustawy.
Proponowane prawo wprowadza również surowe sankcje dla pracodawców naruszających nowe ramy prawne.
Pracodawcy utrudniający pracę inspektorom będą podlegać karze więzienia do sześciu miesięcy lub grzywnie w wysokości nieprzekraczającej 10 000 euro.
Wreszcie, w przypadku gdy pracodawca naruszy inne postanowienia ustawy, będzie karany karą sześciu miesięcy więzienia lub grzywną w wysokości nieprzekraczającej 15 tys. euro.
