
Samolot lecący z Baku Azerbejdżanie do stolicy Czeczenii Groznego rozbił się w środę rano w okolicach miasta Aktau na kazachstańskim wybrzeżu Morza Kaspijskiego. W katastrofie zginęło 38 z 67 osób na pokładzie maszyny.
W środę wieczorem jako wstępną wersję wydarzeń podano, iż maszyna najprawdopodobniej zderzyła się ze stadem ptaków, przez co doszło do awarii systemu sterowania. Podczas próby awaryjnego lądowania samolot rozpadł się i stanął w płomieniach.
Katastrofa samolotu w Kazachstanie. Pojawiła się nowa teoria
W internecie pojawiły się jednak nagrania, na których widać dziury w kadłubie samolotu. W związku z tym bardzo gwałtownie powstały nowe teorie na temat tragicznego wypadku.
Jedną z nich przedstawił w Polsat News ekspert lotniczy, Grzegorz Brychczyński, który przyznał, iż „stwierdzenie, iż katastrofa nastąpiła na skutek utraty sterowności jest bardzo prawdopodobną i chyba adekwatną diagnozą”.
ZOBACZ: Katastrofa samolotu pasażerskiego w Kazachstanie. Rozbił się w pobliżu lotniska
– Tylko trzeba zapytać dlaczego nastąpiła ta utrata sterowności. Bardzo zastanawiająca jest sprawa związana z tymi „postrzelinami” na poszyciu kadłuba – powiedział.
– Pojawiła się wersja zderzenia z ptakami, ale na wysokości, na której leciał ten samolot nie ma takich ptaków, które mogłyby spowodować takie dziury. Widać jedną większa dziurę i dużo mniejszych, co wskazuje na jakąś reakcję typu wybuch materiału wybuchowego z rakiety – stwierdził.
Jak jednak dodał nie chodzi o uderzenie rakiety w sam samolot, tylko o wybuch w pobliżu samolotu i uszkodzenie poszycia kadłuba przez odłamki.
„Atak terrorystyczny z ziemi”
– To mogło spowodować naruszenie różnych urządzeń, które odpowiadają za sterowność samolotu – wyjaśnił.
Ekspert zwrócił również uwagę, iż za tą wersją przemawia również fakt, iż z nagrań z wnętrza maszyny dostępnych z internecie wynika, iż przed katastrofą doszło do dekompresji, czyli kabina samolotu utraciła swoją szczelność, ponieważ widoczne są maski tlenowe.
ZOBACZ: Katastrofa lotnicza w Kazachstanie. Podano możliwą przyczynę wypadku
– Reasumując, odrzuciłbym wersję zderzenia z ptakami, bardziej prawdopodobna jest wersja, iż to nastąpiło w wyniku ataku terrorystycznego z ziemi, przy pomocy jakiejś rakiety – ocenił.
– Oczywiście na wszystkie wątpliwości odpowiedzą nam czarne skrzynki, czyli rejestratory lotu. Cenne informacje mogą również przekazać pasażerowie, którzy przeżyli tę katastrofę – podsumował.
W pobliżu samolotu wybuchł pocisk?
Podobną teorię dotyczącą przyczyny katastrofy samolotu przekazała zakazana w Rosji, opozycyjna telewizja Nastojaszczeje Wriemia, według której samolot pasażerski Embraer-190 mógł zostać ostrzelany przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej, odpierający ataki ukraińskich dronów na Grozny.
ZOBACZ: Katastrofa samolotu w Brazylii. Najpierw uderzył w komin
W materiale opublikowanym przez Nastojaszczeje Wriemia widać, iż tylna, niespalona część samolotu jest podziurawiona, a otwory przypominają ślady po ostrzale. Analityk wojenny Jan Matwiejew twierdzi w tym samym materiale, iż gdy samolot zbliżał się do Groznego, rosyjska obrona przeciwlotnicza odpierała ataki ukraińskich dronów przy pomocy pocisków ziemia-powietrze typu Pancyr-S1. Udokumentowano zestrzelenie co najmniej jednego drona, którego część spadła na centrum handlowe, powodując pożar.
– Ślady odłamków na burcie samolotu nie wskazują, iż został on bezpośrednio trafiony przez Pancyr-S1, są zbyt małe. Bardziej prawdopodobne jest, iż taki pocisk rozerwał się w pewnej odległości od statku powietrznego i iż samolot został pokiereszowany odłamkami, wskutek czego stracił sterowność – ocenił Matwiejew.
„Teza o ptakach mało prawdopodobna”
Zarówno Nastojaszczeje Wriemia, jak i kanał Baza na Telegramie publikują również kadry z wnętrza samolotu, udostępnione przez ocalałych z katastrofy. Na tych materiałach widać, iż niektórzy pasażerowie krwawili, jeszcze zanim samolot spadł. Zdaniem Matwiejewa „może to być skutek odłamków, które przeniknęły do samolotu”. Jak dodał, ocalali pasażerowie opowiadają o dwóch eksplozjach, które słyszeli „w tylnej części samolotu, a może za nim”.
ZOBACZ: Stewardessa wypadła z samolotu. Kobieta trafiła do szpitala
– Dziwne jest też, iż załodze samolotu odmówiono lądowania zarówno w Groznym (rzekomo ze względu na mgłę), jak i w Machaczkale, a skierowano go do Aktau (…) – ocenił cytowany przez telewizję ekspert. Na razie nie można w 100 proc. potwierdzić ostrzału samolotu, jednak „mało prawdopodobne jest, by obroniła się teza o utracie sterowności wskutek zderzenia się samolotu ze stadem ptaków” – podkreślił.
Kazachstańska sekcja Radia Swoboda poinformowała w czwartek rano, iż zatrzymano i skazano na 10 dni aresztu blogera Azamata Sarsenbajewa, który filmował z drona miejsce katastrofy. Powodem zatrzymania było niepodporządkowanie się poleceniom policji. Sarsenbajew twierdzi, iż miejsce zdarzenia filmował na prośbę BBC i agencji Reutera.

dk/ sgo / Polsatnews.pl