Strażacy w wieku dwudziestu kilku lat mają bardzo mocno obciążony organizm toksynami i metalami ciężkimi – informuje doktor Ewa Kłodzińska, która dokonała interpretacji badań strażaków po zawodach w Toruniu.
Doktor Ewa Kłodzińska to specjalistka chemii analitycznej i chemii instrumentalnej. Ma stopień doktora nauk chemicznych i stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych. Jest opiekunem wielu prac magisterskich, przez ponad 20 lat pracowała na wydziale chemii UMK w Toruniu. Jest biegłym sądowym z zakresu badań chemicznych i kryminalistycznych.
Ewa Kłodzińska dokonała interpretacji badań strażaków, którzy brali udział w II Mistrzostwach Polski Zespołów Asekuracyjnych PSP (RIT) w Toruniu. Wyniki badań są alarmujące, strażacy w wieku powyżej 20 lat już teraz mają organizmy obciążone toksynami i metalami ciężkimi co wymaga natychmiastowej interwencji i odpowiedniej celowanej suplementacji.
Strażacy są narażeni na różne toksyny podczas interwencji, głównie z dymu, spalin i innych materiałów chemicznych. Wpływ tych toksyn na organizm może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, a sauna może być jedną z metod wspierających usuwanie tych substancji – przekazała Pani doktor.

Szczerze mówiąc jestem przerażona i dokonam wszelkich starań aby objąć ich opieką diagnostyczną i duplementacyjną. Im się to po prostu należy – dodała.
Sauna to jeden ze sposobów wspierających usuwanie toksyn z organizujmy, gdy intensywnie się pocimy pomaga to w usuwaniu m.in. metali ciężkich i innych substancji chemicznych. Zalecana jest również tlenoterapia hiperbaryczna, odpowiednie nawodnienie i dieta wspomagająca proces detoksykacji.
Szacuje się, iż nowotwory przyczyniają się do śmierci choćby 70 procent strażaków.