Jest firma, która pobierze próbki z podejrzanych palenisk. W Wadowicach tragiczna jakość powietrza

11 godzin temu

W ciągu roku przedstawiciele ochrony środowiska z wadowickiego magistratu wykonują wiele interwencji dotyczących palenisk w domach i firmach. Interwencje te zgłaszane są m.in. dzięki specjalnej aplikacji "Ekointerwencja". Część z tych kontroli kończy się pobraniem próbek do badań.

Wadowice wydadzą 9600 zł (netto) na sprawdzenie próbek popiołu pobranego z palenisk zlokalizowanych na terenie gminy. Umowa dotyczy 2025 roku. Badaniami zajmie się Centrum badań Środowiska z Rudy Śląskiej.

Zgodnie z założeniami programu ochrony powietrza w przypadku co najmniej 10% prowadzonych kontroli interwencyjnych w skali roku należy pobrać i zlecić badanie próbki popiołu z paleniska. Wadowice wyliczyły, iż w gminie w tym roku będzie takich poborów maksymalnie 20.

Próbki pobierane są w miejscach zgłaszanych wielokrotnie, a także w przypadku "uprawdopodobnienia spalania odpadów lub wykorzystywania paliw, których stosowanie nie jest dopuszczalne".

To "uprawdopodobnienie" wynika przede wszystkim z oględzin dymienia, czy oceny odpadu paleniskowego, albo kiedy miejsce składowania opału sugeruje możliwość spalania substancji niedozwolonych.

Mieszkańcy gminy chcąc zgłosić lokalizację do kontroli, mogą korzystać z aplikacji "ekointerwencja" TUTAJ.

Na terenie Wadowic w ciągu ostatniego roku dzięki aplikacji "ekointerwencja" zgłoszono 59 lokalizacji do kontroli. W przypadku 11 wykryto naruszenie. 35 zgłoszeń dotyczyło zanieczyszczania powietrza, 7 nielegalnych odpadów, 17 ścieków. W 44 przypadkach stwierdzono, iż nie ma naruszenia prawa. 11 kontroli potwierdziło problem i poinformowano właścicieli o wykryciu naruszenia prawa.

We wtorek (14.01) nad Wadowicami i okolicą powietrze gęstniało od pyłów zawieszonych. Niskie temperatury zatrzymywały nad ziemią bardzo niebezpieczne "wyziewy" z kominów. Jak informowały czujniki Airly najgorsza sytuacja miała miejsce w Choczni, gdzie poziom pyłów PM 10 przekroczony był 3-krotnie, a mniejszych jednostek PM 2,5 aż 8-krotnie.

Idź do oryginalnego materiału