Jaki był 2023 rok? Zobacz, nasze podsumowanie

4 miesięcy temu

Jak co roku postanowiliśmy przygotować najważniejsze wydarzenia mijającego roku w straży pożarnej i te, które miały i mają znaczący wpływ na straż pożarną.

Styczeń

Pod koniec stycznia na placu Komendy Powiatowej PSP w Inowrocławiu złamała się nowa drabina L42A-XS firmy Rosenbauer na podwoziu Volvo. Do zdarzenia doszło podczas testów, w koszu nie było strażaków.

Zdarzenie miało swoje konsekwencje dla Państwowej Straży Pożarnej. Komendant Główny PSP podjął decyzję o wycofaniu z podziałów bojowych 42-metrowych drabin firmy Rosenbauer, cofnięte zostało świadectwo CNBOP i unieważniono przetarg na niemal identyczną drabinę dla komendy w Grudziądzu.

Na zlecenie CNBOP firma zewnętrza wykonała dokładne zbadanie drabin. Wyniki zostały przekazane do KG PSP i wykonawcy. Być może w 2024 roku sprawa znajdzie swój finał.

Foto. PSP

Luty

6 lutego na granicy Turcji z Syrią doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.8.

Za pośrednictwem systemu ERCC Turcja zgłosiła zapotrzebowanie na grupy poszukiwawczo-ratownicze, Polska zaoferowała grupę w wariancie ciężkim i oferta została przyjęta.

W skład grupy HUSAR POLAND weszło 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem psów ratowniczych. W trakcie misji strażakom udało się uratować dwanaście osób, wszystkie w miejscowości Besni. Grupą dowodził Grzegorz Borowiec z Komendy Głównej PSP.

W sumie w Turcji i Syrii zginęło blisko 60 tysięcy osób, a ponad 120 tysięcy zostało rannych.

foto. USAR Poland

Marzec

W marcu mieliśmy dwa zdarzenia, o których mówiło się strażackiej ‘branży’.

Pierwszy to pożar elektrycznego Mercedesa w miejscowości Tuchom. Sama akcja gaśnicza przebiegła sprawnie, pożar ugaszono, ale jak zawsze problemem są baterie samochodu.

Jak poinformował nasz serwis oficer prasowy, podczas działań trwały 21 godzin i 39 minut, z czego około 18 godzin to schładzanie, w tym około 15 godzin w kontenerze. Zużyto około 20 tysięcy litrów wody, w tym 13 tysięcy w kontenerze.

Było to pierwsze i w 2023 roku jedyne zdarzenie z udziałem samochodu elektrycznego, które trwało tak długo.

Drugie wydarzenie to wypadek z udziałem wozu strażackiego w Łodzi.

W trakcie wyjazdu z JRG 5 kierujący średnim samochodem ratowniczo – gaśniczym uderzył w autobus komunikacji miejskiej. Do szpitala przetransportowano trzy osoby, to kierowca i pasażer z autobusu oraz jeden ze strażaków.

Według policji winę za zdarzenie ponosi kierujący wozem strażackim.

Zdarzenie w Łodzi

Kwiecień

W kwietniu poznaliśmy wyniki inwentaryzacji schronów i innych miejsc, w których można się ukryć. W obiektach – według przestawionych danych – jest miejsce dla 47 mln ludzi. W inwentaryzacje zaangażowano 40 procent Państwowej Straży Pożarnej.

Komenda Główna PSP przygotowała również specjalną aplikację, w której każdy dokładnie może sprawdzić, gdzie znajduje się schron, ukrycie lub miejsce doraźnego schronienia.

W tym miesiącu również Śląski Komendant Wojewódzki PSP zatwierdził pierwszy w kraju Program szkolenia z zakresu działania rot asekuracyjnych.

KG PSP

Maj

Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek szefa MSWiA awansował do stopnia nadbrygadiera komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej z Białegostoku, Warszawy, Opola i Gorzowa Wielkopolskiego.

To pierwsza sytuacja w 30-letniej historii Państwowej Straży Pożarnej, kiedy wszyscy komendanci wojewódzcy mają stopień nadbrygadiera.

Foto. PSP

Czerwiec

Targi Kielce stały się na kilka dni strażacką stolicą Polski, a to za sprawą długo wyczekiwanych targów IFRE-EXPO. W dniach 15-17 czerwca targi odwiedziło ponad 8500 zwiedzających, było 153 wystawców z 13 krajów, a powierzchnia wystawowa to przeszło 8 tysięcy metrów kwadratowych.

Po raz swoje stoisko na Targach miał nasz sklep – Remiza.pl – Sklep Pożarniczy.

Kolejna edycja w czerwcu 2025 roku.

Foto. Targi Kielce

Lipiec

W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV.

Polska wysłała moduł GFFFV POLAND składający się ze 149 strażaków i 49 pojazdów z województw wielkopolskiego, małopolskiego oraz Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP. Strażacy prowadzili działania gaśnicze pod Atenami.

Do kraju wrócili 2 sierpnia.

Foto. Łukasz Nowak

Sierpień

Z dniem 1 sierpnia po ponad czterdziestu latach Szkoła Główna Służby Pożarniczej zmieniła nazwę i stała się Akademią Pożarniczą.

Foto. własne

Wrzesień

15 września po godzinie trzeciej w nocy w Żukowie w województwie pomorskim doszło do tragicznego wypadku.

Kierujący wozem strażackim z miejscowej jednostki OSP najprawdopodobniej chciał ominąć wysepkę i wtedy zahaczył o naczepę prawidłowo jadącego tira. Wóz, którym jechali druhowie, przewróciło się na bok.

Zginęło dwoje strażaków-ochotników druhny Karolina Dargacz i druh Łukasza Dargacz.

Foto. własne

Październik

15 października odbyły się najważniejsze w ostatnich latach wybory parlamentarne. Po ośmiu latach władze straciło Prawo i Sprawiedliwość, nową większość stworzyły Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.

Foto. PO

Listopad

1 listopada podczas działań SGRW-N ‘GDAŃSK’ na terenie zbiornika wodnego w Gdyni doszło do wypadku nurkowego. Sekc. Bartosz Błyskal trafił do szpitala, gdzie pomimo udzielonej pomocy zmarł.

14 listopada zmarł były Komendant Główny PSP i twórca KCKRiOL generał brygadier Zbigniew Meres.

Komendant Główny PSP podpisał decyzję o utworzeniu modułu GFFF Poland, czyli modułu do gaszenia pożarów lasów bez użycia pojazdów.

W skład modułu wchodzą strażacy z województw lubelskiego i wielkopolskiego. Natomiast komponent dowódczy tworzą funkcjonariusze z Komendy Głównej PSP oraz województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i wielkopolskiego.

Foto. własne

Grudzień

Sejm RP w drugim kroku konstytucyjnym dokonał wyboru Donalda Tuska na stanowisko Prezesa Rady Ministrów 11 grudnia 2023, a 12 grudnia 2023 dokonał wyboru członków Rady Ministrów.

Nowy szefem MSWiA został Marcin Kierwiński, w kierownictwie resortu znalazł się również były Komendant Główny PSP Wiesław Leśniakiewicz.

Foto. PO
Idź do oryginalnego materiału