IV Edycja Międzynarodowa Gali Medalu Serce Ziemi

10 miesięcy temu

IV edycja Międzynarodowej Gali Medalu Serce Ziemi już za nami. Odbyła się 27 października w Dworze Czarneckiego w Porosłach k/Białegostoku. Było to niezwykle wzruszające i uroczyste wydarzenie, w którym udział wzięło około 200 gości zarówno z Polski, jak też z odległych zakątków świata. Medal Serce Ziemi jest medalem ustanowionym przez Światową Organizację Koluchstyl. Jest nadawany osobom lub instytucjom, które pracują na rzecz rozwoju człowieka, ziemi i integracji międzyludzkiej. Są to ludzie lub organizacje, które niosą pomoc drugiemu człowiekowi m.in. przez edukację, akcje humanitarne, pomoc medyczną oraz bardzo mocno dbają o ekologię naszej planety. Medal Serce Ziemi jest przyznawany co 2 lata dla 7 osób lub organizacji z całego świata.

Pomysłodawcą i inicjatorem medalu jest prezydent Światowej Organizacji Koluchstyl Wiesław Koluch. Jego zamysłem było szczególne zwrócenie uwagi ludzi i społeczności na osoby, które swoje życie poświęciły w pracy dla drugiego człowieka, poświęciły nie tylko swój wolny czas, ale również prywatne życie podporządkowały jednemu celowi – służeniu dla drugiego człowieka.

W tym roku do wielkiej, międzynarodowej rodziny Medalu Serce Ziemi dołączyło kolejnych 7 laureatów. Są to ludzie z różnych środowisk, z różnych kultur, a jednak łączy ich jedno – pomaganie innym.

Medal nr 22 otrzymała białostoczanka, prof. Maria Borawska, autorka kilku patentów, w tym leku na glejaka PPE 1400, kobieta o niezwykłej potrzebie przekazywania swojej wiedzy z zakresu zdrowego żywienia dla idei zdrowego społeczeństwa. Medal odebrała laureatka we własnej osobie, a został on wręczony przez byłą wicemarszałek sejmu, członka kapituły Genowefę Wiśniowską oraz wiceprezes Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei – laureata 3 edycji, Elżbietę Żukowską-Bubienko.

Medal nr 23 został przyznany dla Fundacji Dorastaj z nami, wspierającej dzieci żołnierzy, strażaków, policjantów i innych funkcjonariuszy, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni na służbie. Głównym założeniem fundacji jest to, by każde dziecko, które straciło mamę lub tatę odzyskało euforia życia, by mogło bezpiecznie dorastać i być dumne ze swojego rodzica Bohatera. Medal odebrała prezes fundacji Magdalena Pawlak, a wręczali – dowódca 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł Lachowski oraz wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Mieczysław Kazimierz Baszko.

Medal nr 24 otrzymali państwo Katarzyna i Marek Karczewscy, prezesi Fundacji Dom Marzeń, fundacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Największym osiągnięciem fundacji jest budowa domu marzeń, w którym młodzież ma szansę na usamodzielnienie się. Medal odebrali Katarzyna i Marek Karczewscy, a wręczali sekretarz Światowej Organizacji Koluchstyl Karina Kurzewska i przewodniczący kapituły i wiceprezydent Światowej Organizacji Koluchstyl Gintautas Vileita z Litwy.

Medal nr 25 został przyznany podlaskiemu przedsiębiorcy, wieloletniemu prezesowi, w tej chwili honorowemu prezesowi Podlaskiej Izby Przemysłowo – Handlowej Witoldowi Karczewskiemu, który aktywnie wspiera inicjatywy związane z pomocą dla biednych dzieci, wspiera hospicja, domy dziecka. Medal odebrał Witold Karczewski, a wręczenia dokonali – ekspert sztuk walki Lloyd de Jongh z RPA oraz członek kapituły Medalu Serce Ziemi, były główny szef CBŚ, generał w stanie spoczynku Igor Parfieniuk.

Medal nr 26 powędrował do Łodzi, do Fundacji Gajusz. Fundacja prowadzi hospicja dla dzieci – stacjonarne, domowe i perinatalne. Celem jej jest zapewnić miłość i opiekę dla chorych dzieci i ich rodzin. Medal odebrała wiceprezes fundacji Anna Kosowska, a wręczony został przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku Gen. Roberta Szewca i prof. Jana Talara – członka kapituły, laureata 1 edycji Medalu Serce Ziemi, doktora światowej klasy od wybudzeń ze śpiączki.

Medal nr 27 otrzymały wspaniałe, charyzmatyczne Siostry Dominikanki z Domu Chłopaków w Broniszewicach. Siostry swoją służbę Bogu poświęciły poprzez opiekę nad niepełnosprawnymi chłopcami. Robią to w szczególny sposób manifestując na każdym kroku miłość i wielkie poświęcenie dla swoich podopiecznych. Medal odebrała pięcioosobowa grupa – siostra dyrektor Regina, siostra Eliza, terapeuta Kamil i wychowankowie, przecudowni Kacper i Filip. Medal wręczyli członkowie kapituły ks. Tomasz Szugalski i Katarzyna Koluch, jednocześnie współfundatorka medalu.

Ostatni, medal nr 28 pojedzie do dalekiej Malawi w Afryce, a przyznany został dla Doroty Pichowicz i Chapasi Chichombo – Tonga Heritage Charity. Działalność charytatywna Doroty i Chapasi polega na niesieniu pomocy dla ubogich dzieci z plemienia Tonga. Medal odebrali laureaci we własnej osobie pokonując ciężką trzydniową podróż. Dekoracji dokonali członek zarządu Jan Borawski i prezes Wspólnoty Bożego Miłosierdzia, laureata III edycji Tadeusz Romanowski. Wspomnieć warto też, iż laureat, Chapasi Chichombo prywatnie jest artystą i muzykiem. Podczas gali przeniósł gości do dalekiej Malawi wykonując swój autorski utwór.

Były to niezwykłe, niezapomniane chwile, które na długo pozostaną wszystkim w pamięci. Przedstawione na filmach obrazy ukazujące działalność laureatów i życie ich podopiecznych wyciskały łzy choćby dla najbardziej twardych mężczyzn. Wiele osób stwierdziło, iż była to najlepsza i najciekawsza gala w życiu, a medal został potocznie nazwany Oskarem za działalność charytatywną. Podczas przemówienia przewodniczący kapituły zaproponował, aby organizacja 5 gali został przeniesiona na Litwę do Wilna, gdyż jest to bardzo dobrą promocją kraju, w którym się odbywa. Gala miała bardzo rodzinny charakter, który stworzyli jej gospodarze Katarzyna i Wiesław Koluch – fundatorzy medalu, główni organizatorzy. Pomocą w organizacji służyło wiele osób, których nie sposób tu wymienić. Serdeczne podziękowania skierowane są do wspaniałych konferansjerów Magdaleny Gołaszewskiej i Krzysztofa Szubzdy, którzy w mistrzowski, magiczny sposób prezentują laureatów; do Barbary Wróbleskiej z Dworu Czrneckiego, która zadbała o każdy szczegół związany z salą i cateringiem; do Wojciecha Rędzińskiego, który wszystko poukładał technicznie; do Katarzyny i Bartłomieja Majewskich, którzy zaczarowali salę muzycznie; do pięknych hostess Elizy i Magdaleny Grzymała; do działaczy naszej organizacji Kariny Kurzewskiej i Jana Borawskiego; do wszystkich członków międzynarodowej kapituły Medalu Serce Ziemi.

Przede wszystkim wielkie ukłony i podziękowania skierowane są do sponsorów wydarzenia. A są to – Województwo Podlaskie, Firma Krex, Firma Energo, Firma Kotniz, Firma Tooles. Za wsparcie dziękujemy również dla Jana Borawskiego, Jacka Cudowskiego, Jolanty i Dariusza Jarmoc, Hotelu Esperanto i Dworu Czarneckiego.

IV edycja Międzynarodowej Gali Medalu Serce ziemi została objęta Patronatem Honorowym Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białystok. Patronat medialny został udzielony przez TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Tylko Sport Net Work Television, Twoja Telewizja Regionalna, Radio Jard, Kurier Poranny, podlaski sport.pl, wojownicy-sport.pl, sporty walki.org.

Idź do oryginalnego materiału