Iran skazuje popularnego rapera na śmierć za wspieranie protestów Mahsy Amini

oen.pl 1 tydzień temu


Lokalne media podały w środę, iż irański sąd skazał na śmierć popularnego rapera skazanego na ponad półtora roku więzienia za wspieranie ogólnokrajowych protestów wywołanych śmiercią Mahsy Amini.

Wydane w: 24.04.2024 – 15:54Zmodyfikowano: 24.04.2024 – 16:58

2 min

Toomaj Salehi (33 l.) został aresztowany w październiku 2022 r. po publicznym poparciu fali demonstracji, która wybuchła miesiąc wcześniej, wywołanej śmiercią 22-letniego Aminiego w areszcie.

Irańska Kurdyjka została zatrzymana przez policję ds. moralności w Teheranie w związku z rzekomym naruszeniem rygorystycznych zasad ubioru kobiet obowiązujących w Republice Islamskiej.

„Wydział 1 Sądu Rewolucyjnego w Isfahanie… skazał Salehiego na śmierć pod zarzutem korupcji na Ziemi” – powiedział prawnik piosenkarza Amir Raisian, cytowany przez reformistyczną gazetę „Shargh”.

Sąd „w bezprecedensowy sposób podkreślił swoją niezależność i nie wykonał wyroku Sądu Najwyższego” – stwierdził prawnik, dodając, iż „na pewno złożymy apelację od wyroku”.

„Sąd Najwyższy, jako organ odwoławczy, rozpatrzył sprawę i wydał do sądu niższej instancji postanowienie o usunięciu błędów w wyroku” – powiedział.

„Faktem jest, iż wyrok sądu ma wyraźną kolizję prawną.

„Sprzeczność z orzeczeniem Sądu Najwyższego uważa się za najważniejszą i jednocześnie najdziwniejszą część tego orzeczenia”.

Sąd Rewolucyjny oskarżył Salehiego o „pomoc w działaniach wywrotowych, zgromadzeniach i zmowach, propagandzie przeciwko systemowi i nawoływaniu do zamieszek” – stwierdził.

Salehi został zwolniony za kaucją 18 listopada, powiedział wówczas Raisian, dodając, iż Sąd Najwyższy stwierdził „wady w pierwotnym wyroku” wynoszącym sześć lat więzienia.

Niecałe dwa tygodnie później raper został ponownie aresztowany.

Patrole w hidżabie

Początkowe oskarżenia pod adresem Salehiego obejmowały szerzenie „kłamstw w Internecie” i „propagandy przeciwko państwu”, a także nawoływanie ludzi do przemocy oraz „tworzenie nielegalnych grup i zarządzanie nimi w celu zakłócania bezpieczeństwa we współpracy z rządem wrogim” Iranowi .

Inna piosenkarka Mehdi Yarrahi, która wspierała ruch protestacyjny i krytykowała obowiązkowe zasady ubioru kobiet, została skazana łącznie na dwa lata i osiem miesięcy więzienia.

W miesiącach niepokojów po śmierci Amini 16 września 2022 r. zginęły setki osób, w tym dziesiątki pracowników ochrony, a tysiące innych aresztowano.

Irańscy urzędnicy nazwali protesty „zamieszkami” i oskarżyli zagranicznych wrogów Teheranu o wzniecanie niepokojów.

Dziewięciu mężczyzn zostało straconych w sprawach związanych z protestami, obejmującymi zabójstwa i inne formy przemocy wobec sił bezpieczeństwa.

Po śmierci Amini coraz większa liczba kobiet w całym kraju zaczęła pojawiać się publicznie, nie przestrzegając zasad ubioru, a policja ds. moralności nie zwracała na siebie uwagi.

Jednak według lokalnych mediów od 13 kwietnia irańska policja zaczęła zaostrzać kontrolę kobiet ignorujących przepisy, rozmieszczając wozy patrolowe na głównych placach Teheranu.

Media podały, iż policja w stolicy rozpoczęła kampanię o kryptonimie „Noor”, co w perskim tłumaczeniu oznacza światło, mającą na celu zwrócenie uwagi na osoby łamiące zasady ubioru, zwane hidżabem, które nakładają na kobiety obowiązek zakrywania włosy i ciała w miejscach publicznych.

Aby zaradzić łamaniu przepisów dotyczących hidżabu, władze zamknęły także kawiarnie i restauracje, w których nie przestrzegano zasad noszenia hidżabu.

(AFP)


Źródło

Idź do oryginalnego materiału