Inspiracje dekoracyjne: Sztukateria nowoczesna jako element designu wnętrz

dompelenpomyslow.pl 2 miesięcy temu

Nowoczesna sztukateria to nic innego, jak wszelkie ścienne dodatki, które z założenia mają imitować kamienne bądź drewniane akcesoria rodem z zamierzchłych czasów. W zależności od swojego umiejscowienia oraz kształtu przypominają dystyngowane, majestatyczne, greckie oraz rzymskie budowle wznoszone na cześć i chwałę najznamienitszych bóstw albo angielskie XVIII- i XIX-wieczne drewniane boazerie ścienne, kryjące kamienne ściany. Sztukateria nowoczesna, bazując więc na dokonaniach oraz pomysłach prekursorów największych ze sztuk, odwołuje się do czasów dawno minionych, ale czerpie z najprostszych, a zarazem najsilniej zakorzenionych w kulturze wzorców. Jakie elementy sztukaterii nowoczesnej wybrać, aby nasze wnętrze zalśniło niebagatelnym designem?

Wszystkie oblicza sztukaterii

Sztukateria z niemałym przytupem wkracza na współczesne salony, które coraz częściej charakteryzują się powrotem do antycznych czy też klasycystycznych wzorców. Trend na sztukaterię stał się tak niezwykle popularny, iż urokliwe, subtelne, ale jednocześnie wytworne akcesoria w postaci nienachalnych ornamentów opanowały niemalże wszystkie możliwe wnętrzarskie miejsca. Ściany, ich zakończenia łączące się z podłogą oraz sufit – sztukateria dotarła wszędzie i coraz śmielej przekształca się nie tylko w nowe wzory, ale lokuje się także w kolejnych miejscach. Niektóre jej formy, takie jak na przykład listwy przypodłogowe bądź sztukateria na sufit, czyli listwy sufitowe i karniszowe powoli zostają wypierane przez nowoczesne: barokowe rozety, kolumny oraz półkolumny charakteryzowane na modłę starożytnych świątyń, czy też innowacyjną, nieoczywistą sztukaterię lokowaną wokół drzwi i okien, a także listwy wzbogacone o LED-owe podświetlenie.

Wszystko zależy od finezji

Sztukateria stanowi ten element wystroju wnętrz, który bez kozery wymyka się wszelkim istniejącym wnętrzarskim schematom. Dekoracyjne ornamenty łączą epoki, przenikają się znaczeniami, mieszają materiały, z jakich zostały wykonane (na przykład zdobne pilastry w starożytności stworzone z kamienia, dzisiaj z utwardzanego bądź elastycznego plastiku) i olśniewają blaskiem we wszystkich pomieszczeniach niezależnie od zastosowanego w nich stylu. Czy to możliwe? Oczywiście! Wszystko zależy od naszej finezji, czyli od sposobu oraz formy wnętrzarskiej aranżacji, do której wystarczy z powodzeniem dobrać adekwatną stylistykę sztukaterii zarówno wedle własnych upodobań, jak i powszechnie obowiązujących tricków, jakie pomogą w doborze odpowiednich elementów. Nie istnieje bowiem jedna wyjątkowa, sprawdzona, a także przetestowana metoda aranżacji sztukaterii, gdyż wówczas każde pomieszczenie wyglądałoby dosłownie tak samo, nieprawdaż?

Kontaminacja klasycyzmu tradycji z możliwością samodzielnego doboru formy

Kontynuując powzięty wcześniej aspekt niezwykłości sztukaterii, musimy podkreślić, iż jej fenomen polega właśnie na tym, iż tak chętnie się po nią sięga w projektowaniu wnętrz, gdyż łączy w sobie nie tylko klasycyzm tradycji z możliwością samodzielnego doboru formy, ale przede wszystkim cechuje ją uniwersalizm oraz ponadczasowość. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, iż działając na polu własnej wyobraźni, możemy stworzyć niesamowite aranżacje, które będą zakrawały na autorskie.

Wystarczy, iż połączymy zdobione listwy przypodłogowe z klasycznymi listwami przysufitowymi okraszonymi LED-owym światłem, dodamy do tego antyczne pilastry w zaskakujących miejscach, a także ścienne bądź sufitowe rozety, lokując je w dowolnie wybranych przez nas przestrzeniach, a wtedy zyskujemy pewność unikatowości we własnym wydaniu, powstającym na bazie stylu: nowoczesnego, klasycznego czy glamour, albo ich nietuzinkowego zestawienia. A może pokusisz się na rozety ścienne bądź sufitowe i przywołasz nieco barokowego przepychu, który zaskoczy niesamowitością w pieleszach nowoczesnej sypialni lub salonu?

Idź do oryginalnego materiału