4 grudnia obchodzona jest Barbórka. To tradycyjne święto górnicze, kojarzone głównie z górnikami węgla kamiennego. Jednak w Polsce są także tzw. biali górnicy. Wydobywają oni surowce chemiczne, minerały czy sól. Na Lubelszczyźnie biali górnicy wydobywają także kredę.
– Najstarsze wyrobiska pochodzą z XIII wieku – mówi przewodnik Zabytkowej Kopalni Kredy w Chełmie Jacek Kiszczak. – Drążono je w celach obronnych. Miejscowa ludność często ukrywała się w nich przed najazdami obcych wojsk. Ale już od wieku XVI zaczęto kredę wydobywać i nią handlować. jeżeli chodzi o wydobycie kredy, to tak naprawdę były to prywatne kopalnie. Bo z każdej kamienicy schodzono do piwnicy i w ścianach po prostu drążono wyrobiska. Nie ma żadnych wzmianek źródłowych, czy ktoś zginął przy takich pracach, ale na pewno jakieś katastrofy budowlane się zdarzały już od XVII wieku, np. zapadanie ulic.
Wcześniej kreda miała bardzo szerokie zastosowanie. Była używana m.in. do produkcji pasty do zębów, farb czy kredek pastelowych.
InYa / opr. LisA
Fot. pixabay.com, na zdj. kopalnia kredy w Chełmie