17 maja Komendant Komisariatu Policji w Opolu złożył wniosek do Komendanta Placówki Straży Granicznej w Opolu o wydanie decyzji nakazującej powrót dwóch obywateli Gruzji. Mężczyźni zostali wcześniej zatrzymani przez policję za kradzież w jednym z opolskich sklepów. Skradli oni elektronarzędzia, biżuterię oraz artykuły spożywcze o łącznej wartości przekraczającej 6,8 tys. złotych.
W trakcie czynności okazało się, iż jeden z zatrzymanych, 48-letni mężczyzna, już w 2024 roku otrzymał decyzję o obowiązku opuszczenia Polski z siedmioletnim zakazem wjazdu. Decyzję tę wydał Komendant Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach, a jej wykonanie zostało wówczas przymusowo zrealizowane. Mężczyzna wrócił jednak do Gruzji, zmienił dane osobowe i w marcu 2025 roku ponownie wjechał do Polski, posługując się nowym paszportem.
Drugi obywatel Gruzji, 50-latek, przyznał, iż przyjechał do Polski w marcu 2025 roku, deklarując chęć podjęcia pracy. Nie przedstawił jednak dokumentów potwierdzających legalne zatrudnienie ani innych dokumentów wyjaśniających cel i warunki jego pobytu w kraju.
Wobec obu cudzoziemców wydano decyzje zobowiązujące ich do opuszczenia terytorium państw strefy Schengen, a także nałożono na nich 10-letni zakaz powrotu. w tej chwili podejmowane są kroki mające na celu przymusową deportację mężczyzn do Gruzji.
Z kolei 15 maja funkcjonariusze Straży Granicznej w Częstochowie, w wyniku współpracy z policjantami z Lublińca, zatrzymali 51-letniego obywatela Ukrainy. Zatrzymany mężczyzna miał już wcześniej na swoim koncie wyroki za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu oraz cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
W momencie zatrzymania cudzoziemiec również był pod wpływem alkoholu. Komendant Placówki Straży Granicznej w Częstochowie podjął decyzję o przymusowym zobowiązaniu mężczyzny do opuszczenia terytorium strefy Schengen oraz nałożył na niego 5-letni zakaz powrotu. 16 maja wieczorem 51-latek został przekazany stronie ukraińskiej.