Grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym hazardem na Śląsku rozbita

1 tydzień temu

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, w ścisłej współpracy z funkcjonariuszami innych jednostek śląskiej Policji, rozbili kolejną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym hazardem na terenie Śląska. W wyniku przeprowadzonej akcji zatrzymano 6 osób, zabezpieczono ponad 100 automatów do gier hazardowych oraz gotówkę w kwocie 205 tysięcy złotych. Dodatkowo, w ręce mundurowych trafiły kolekcjonerskie zegarki oraz monety inwestycyjne. Zatrzymani przestępcy spędzą najbliższe miesiące w areszcie.

Zatrzymania i Zabezpieczone Dowody

Policyjna akcja miała miejsce 21 października na terenie Częstochowy oraz w pobliskich miejscowościach. Śląscy policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Wydziału Terenowego Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, zatrzymali 6 mężczyzn w wieku od 27 do 55 lat. Mężczyźni są podejrzewani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się urządzaniem nielegalnych gier hazardowych na automatach, co stanowi naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych.

Grupa działała na Śląsku od 2022 roku, prowadząc swój proceder w Częstochowie i okolicznych miastach. W toku śledztwa policja ustaliła, iż przestępcy urządzali gry hazardowe w 30 lokalach, gdzie zainstalowane były automaty do gier. Podczas przeszukań, funkcjonariusze zabezpieczyli 116 automatów, pieniądze w wysokości 205 tysięcy złotych oraz wartościowe przedmioty, takie jak zegarki kolekcjonerskie i monety inwestycyjne.

Zarzuty i Kary

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące urządzania nielegalnych gier hazardowych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 55-letni lider grupy usłyszał dodatkowo zarzut kierowania tą grupą. Prokurator zastosował tymczasowe aresztowanie wobec trzech mężczyzn, w wieku od 38 do 55 lat, a wobec dwóch pozostałych zastosowano środki o charakterze wolnościowym.

Zgodnie z przepisami ustawy hazardowej, osoby zaangażowane w prowadzenie nielegalnych gier hazardowych mogą zostać ukarane surowymi sankcjami. Za każdy posiadany automat, który służy do nielegalnego hazardu, grozi kara grzywny w wysokości do 100 tysięcy złotych. Oprócz wysokich kar finansowych organizatorom nielegalnych gier hazardowych grozi kara więzienia do 3 lat, a liderowi grupy – choćby 8 lat więzienia.

Współpraca i Zabezpieczenie Lokali

W akcji brały udział jednostki Policji z różnych regionów województwa śląskiego. kooperacja z Komendą Miejską w Częstochowie, Komendami Powiatowymi w Kłobucku, Lublińcu, Myszkowie i Zawierciu, a także z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji w Katowicach, pozwoliła na skuteczne rozbicie przestępczej siatki.

Przepisy Prawne Dotyczące Hazardu

Zgodnie z ustawą o grach hazardowych, automaty do gier mogą być legalnie udostępniane wyłącznie w kasynach, które posiadają odpowiednią koncesję. Właściciele nielegalnych automatów oraz właściciele lokali, w których realizowane są nielegalne gry, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi. Oprócz wysokich grzywien organizowanie nielegalnych gier hazardowych jest zagrożone karą pozbawienia wolności, a w przypadku liderów takich grup – karą do 8 lat więzienia.

Idź do oryginalnego materiału