Gorzów Wielkopolski na końcu rankingu miast – czy warto tu mieszkać?

3 godzin temu
Tak źle jeszcze nie było. Praktycznie wszystkie wskaźniki brane pod uwagę przez Business Insider wypadają dla naszego miasta bardzo niekorzystnie. Gorzów Wielkopolski wyróżnia się jedynie pod względem dostępności mieszkań, ale nie jest to dobra wiadomość – skoro warunki życia są coraz gorsze, wielu mieszkańców decyduje się na przeprowadzkę do innych miast. Najczęściej wybieranym kierunkiem jest Poznań, który w tym samym rankingu zajął pierwsze miejsce.


Jak Gorzów wypada na tle innych miast wojewódzkich?


Ranking obejmuje 16 miast wojewódzkich i uwzględnia takie czynniki jak bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, dostępność mieszkań, liczba lekarzy NFZ, przestępczość i jakość powietrza. Gorzów Wielkopolski najgorzej wypada pod względem wynagrodzeń oraz dostępu do lekarzy – to największe problemy miasta. W kategorii przestępczości Gorzów plasuje się tuż nad Katowicami, które zajęły ostatnie miejsce. jeżeli chodzi o bezrobocie, zajmujemy 8. miejsce na 16 miast, co plasuje nas w środku stawki.


Na plus wyróżnia się jakość powietrza – dzięki inwestycjom w ekologiczne rozwiązania, Gorzów zajmuje wysokie 6. miejsce. Najlepsza sytuacja jest pod względem dostępności mieszkań – tutaj nasze miasto plasuje się na 4. pozycji, ustępując tylko Katowicom, Bydgoszczy i Łodzi.


Dlaczego Gorzów systematycznie spada w rankingu?


Business Insider publikuje swój ranking od kilku lat i niestety Gorzów Wielkopolski systematycznie obniża swoją pozycję. W 2023 roku byliśmy jeszcze na 7. miejscu, na początku 2024 roku spadliśmy na 10. miejsce (więcej: https://gorzowianin.com/wiadomosc/24691-najlepsze-miasto-do-zycia-w-polsce-gorzow-ponownie-spada-w-rankingu.html), w sierpniu na 14. miejsce, a pod koniec roku znaleźliśmy się na ostatniej, 16. pozycji. Tendencja spadkowa jest więc wyraźna.


Jak powstaje ranking miast?


Autorzy zestawienia podkreślają, iż ich analiza opiera się wyłącznie na obiektywnych danych. – Wszystkie statystyki pochodzą z oficjalnych źródeł i są regularnie publikowane przez zaufane instytucje. Dane pochodzą m.in. z Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość, liczba mieszkańców), Narodowego Funduszu Zdrowia (dostępność lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza) oraz portalu Morizon (ceny mieszkań) – czytamy na stronach Business Insider.


Źródło: Business Insider
Idź do oryginalnego materiału