1 marca 2025 roku w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni stalinowskich zamordowane w więzieniu przy ul. Kurkowej w latach 1946-1952. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli parlamentu, samorządu, służb mundurowych oraz organizacji społecznych. Tablica została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, a jej powstanie zainicjował mjr Waldemar Kowalski. Symbol martyrologii w Gdańsku przy ul. Kurkowej Więzienie przy ul. Kurkowej w Gdańsku było miejscem kaźni dla wielu polskich patriotów. Po II wojnie światowej komunistyczny aparat represji eliminował przeciwników politycznych, a także członków podziemia niepodległościowego. Dr Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN, podczas uroczystości podkreślił, iż sowiecki reżim nie
Gdańsk uczcił ofiary komunistycznego terroru – tablica przy ul. Kurkowej
wbijamszpile.pl 1 rok temu
- Strona główna
- Pozostałe zgony
- Gdańsk uczcił ofiary komunistycznego terroru – tablica przy ul. Kurkowej
Powiązane
Tragedia na plaży. Ojciec utonął, ratując swoje dzieci
4 godzin temu
Makabra w Chełmie. Zmarła w trakcie opalania
4 godzin temu
Polecane
Pożar na czwartym piętrze bloku. Tragedia zwierząt
2 godzin temu
Popularne
Policyjna obława przy Biedronce w Poznaniu. Ponad 10 radiowo...
1 dzień temu
169
Premier wprowadził stan alarmowy na terenie całego kraju. W ...
1 dzień temu
159
© PORZĄDEK 2026. Wszelkie prawa zastrzeżone.













English (US) ·
Polish (PL) ·
Russian (RU) ·