Gangsterzy grozili najmłodszej prokurator generalnej. „Dobrze, chodźcie”

news.5v.pl 1 tydzień temu

Prokurator generalna Ekwadoru znalazła się na tegorocznej liście 100 najbardziej wpływowych osób świata magazynu „Time” w kategorii „liderzy”. 42-letnia Diana Salazar jest najmłodszą osobą i pierwszą w historii czarnoskórą kobietą na tym stanowisku. Urodzona w czerwcu 1981 roku w Ibarze, osiągnęła najwyższe stanowisko w prokuraturze w 2019 roku.

Administratorka amerykańskiej Agencji na rzecz Rozwoju Międzynarodowego Samantha Power napisała w publikacji, iż praca Salazar jest „jedną z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych na całej zachodniej półkuli„.

Ekwador: Diana Salazar na prestiżowej liście „liderów”. „Zadziera z potężnymi”

Salazar znajduje się w centrum wojny z gangami, które w ostatnich latach zmieniły Ekwador w jedno z najniebezpieczniejszych państw Ameryki Łacińskiej. „Podczas gdy ściga sieci potężnych podmiotów politycznych, sądowych, policyjnych i gospodarczych, sprzymierzonych z handlarzami narkotyków, ona i jej rodzina wystawione są na strumień gróźb, uwiarygadnianych przez gangi, znane z tego, iż celują bronią w tych, którzy celują w nie prawem” – napisała Power.

Salazar znana jest z tego, iż „zadziera” z potężnymi. Już w 2015 roku jej śledztwo w sprawie tzw. afery FIFA Gate doprowadziło do skazania byłego prezesa Ekwadorskiego Związku Piłki Nożnej Luisa Chiribogi na 10 lat więzienia za pranie pieniędzy.

Prowadziła również dochodzenie w sprawie ekwadorskiej części olbrzymiego skandalu korupcyjnego związanego z brazylijskim koncernem budowlanym Odebrecht. Zebrane dowody pozwoliły w 2017 roku na skazanie byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Glasa na sześć lat więzienia za przyjęcie 13,5 mln dolarów łapówek od Odebrechta.

Śledztwo Salazar doprowadziło także do zaocznego skazania na osiem lat więzienia byłego prezydenta Rafaela Correi. On i jego zwolennicy zarzucali prokurator generalnej, iż działania przeciwko niemu są motywowane politycznie.

Prokuratorka przeciwko gangom. „Sprawiedliwość nie padnie na kolana”

W grudniu 2023 roku Salazar wstrząsnęła opinią publiczną, ogłaszając wyniki szeroko zakrojonej operacji antykorupcyjnej, znanej jako „Operacja Przerzut”. Aresztowano wówczas dziesiątki osób, w tym polityków, sędziów, prokuratorów i policjantów. Następnie oskarżono ich o wysługiwanie się gangom w zamian za m.in. pieniądze, złoto i dobra luksusowe.

Prokurator oświadczyła wtedy, iż w Ekwadorze nastąpił „głęboki rozkład strukturalny”, a instytucje państwa „trawione są rakiem korupcji”. – Odpowiedzią na tę operację będzie eskalacja przemocy. Niech kraj się przygotuje – apelowała. Od tamtej pory podczas nielicznych wystąpień publicznych ma na sobie kamizelkę kuloodporną.

Prognozy Salazar się sprawdziły. W styczniu w kilku kontrolowanych przez gangi zakładach karnych doszło do zamieszek, a wielu skazańcom udało się zbiec. Wśród nich był jeden z najgroźniejszych przestępców w kraju. Prezydent Daniel Noboa ogłosił wtedy stan wyjątkowy i wysłał wojsko do walki z gangami. Kilka dni później grupa uzbrojonych przestępców napadła na studio telewizyjne, przerywając program nadawany na żywo. Wówczas życie stracił prokurator, który prowadził śledztwo w tej sprawie.

Salazar ujawniła, iż gang, który przyznał się wcześniej do zabójstwa kandydata na prezydenta Fernando Villavicencio, Los Lobos, groził jej i jej córce. „Dobrze, chodźcie mnie zamordować” – powiedziała wyzywająco na jednej z konferencji prasowych.

„Time” podkreśliło, iż postawa prokurator generalnej wzbudza szacunek społeczeństwa Ekwadoru, pragnącego spokoju i bezpieczeństwa. – Nadszedł czas, aby powiedzieć całemu Ekwadorowi, iż sprawiedliwość nie padnie na kolana – oświadczyła sama Salazar, cytowana przez magazyn „Time”.

100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Ekwadorska prokurator obok polityków i artystów

Na liście „Time” 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2024 r. znaleźli się m.in. artyści, politycy, sportowcy, liderzy i przedsiębiorcy.

Diana Salazar znalazła się w sekcji „liderzy” obok takich postaci, jak laureat pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi czy prezydent Argentyny Javier Milei. Wśród wybranych znalazły się także znane osobistości, jak szef CIA czy Julia Nawalna, żona zmarłego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Tomczyk w „Graffiti” o zegarku dla Agnieszki Glapiak: Najdroższy prezent w historii MON/Polsat News/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału