Ponad 170 osób usłyszało dotychczas zarzuty w ramach nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy postępowania dotyczącego załatwiania „na lewo” zaświadczeń, które miały potwierdzać ukończenie kursów doskonalących dla kwalifikowanych pracowników ochrony. Przed tygodniem w tej sprawie zatrzymano kolejne cztery osoby.
Pierwszych zatrzymań w sprawie grupy przestępczej, która przez kilka lat działała na terenie całego kraju i za łapówki wydawała sfałszowane zaświadczenia dla ochroniarzy, dokonano trzy lata temu. W ręce funkcjonariuszy wpadło wówczas 21 osób podejrzanych o uczestnictwo w procederze. – Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i managerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu – wskazywała Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Ośmiu osobom przedstawiono wówczas zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczenia korzyści majtkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami. Głównemu organizatorowi procederu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i decyzją sądu został on tymczasowo aresztowany. W lipcu 2022 roku zatrzymano kolejnych 10 osób mających związek z przestępczą działalnością grupy.
Przed tygodniem funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie Wrocławia oraz powiatu ząbkowickiego i wrocławskiego trzech mężczyzn i kobietę, którzy byli zatrudnieni w agencjach ochrony i podejrzewani byli o związek ze sprawą. – Zatrzymani, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, zajmowali się organizacją, uzyskaniem i opłacaniem zaświadczeń, które miały potwierdzać ukończenie kursów doskonalących dla kwalifikowanych pracowników ochrony. Szkolenia takie są wymagane przepisami ustawy o ochronie osób i mienia, a zaświadczenia o odbyciu szkolenia lub kursu są przedstawiane adekwatnemu komendantowi wojewódzkiemu Policji. Z ustaleń śledztwa wynika, iż w rzeczywistości szkolenia nie zostały przeprowadzone, a poświadczające nieprawdę certyfikaty zostały wykorzystane do przedłużenia uprawnień pracowników ochrony. Do przestępczego procederu dochodziło w latach 2018-2019. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, gdzie usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przyjmowania oraz udzielania korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną – informowali przedstawiciele CBA.
– W związku z zatrzymaniem ostatecznie łącznie czterech osób podejrzanych w dniu 8 stycznia 2025 roku Sąd Rejonowy w Świdnicy dnia 10 stycznia 2025 r. zastosował wobec podejrzanej Jolanty P. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych trzech zatrzymanych tj. Arkadiusza D., Piotra G., Roberta Ł. zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: dozoru Policji (w tym stawiennictwa w najbliższej jednostce Policji, zakazu kontaktowania z ustalonymi osobami), zawieszenia wykonywania zawodu kwalifikowanego pracownika ochrony, poręczenia majątkowego (od 8.000 zł do 15.000 zł) – wylicza Mariusz Pindera, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.
– Podejrzani w okresie objętym zarzutami pełnili m.in. funkcje koordynatorów w spółce Ekotrade sp. z o.o. Część z nich zatrudniona była w ww. spółce do dnia zatrzymania. W ramach nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy postępowania zarzuty usłyszało ponad 170 osób – kwalifikowanych pracowników ochrony zatrudnionych w największych spółkach ochroniarskich, m.in. takich jak: Ekotrade sp. z o.o., Impel S.A., Solid Security sp. z o.o., Silezjan Security sp. z o.o. – wskazuje Pindera. – Z uwagi na wyniki przeprowadzonych czynności, w tym przesłuchań podejrzanych dokonano nowych ustaleń pozwalających na rozszerzenie zakresu postępowania i kontynuowanie czynności dowodowych – dodaje rzecznik świdnickiej prokuratury.
/Prokuratura Okręgowa w Świdnica, CBA, opr. mn/