Fałszywy pracownik giełdy kryptowalutowej wyłudził 25 000 zł od 26 – letniego inwestora

2 godzin temu
Zdjęcie: Mężczyzna padł ofiarą oszustwa na kryptowaluty | fot. Adobe Stock


26-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego padł ofiarą oszustów, którzy wyłudzili od niego 25 000 zł. Podszywając się pod pracowników giełdy kryptowalut, nakłonili go do pobrania aplikacji i przekazania swoich środków na „bezpieczny portfel”.

Nieświadomy inwestor przelał pieniądze oszustom

Mężczyzna otrzymał wiadomość w języku angielskim o nieautoryzowanym podłączeniu portfela kryptowalutowego do jego konta. Zadzwonił do podstawionego przez oszustów konsultanta. Ten doradził, iż mężczyzna może ściągnąć na swój telefon aplikację i za jej pomocą przekierować swoje środki na bezpieczny już portfel.

Tak też się stało. 26-latek przekierował swoje środki w postaci kryptowalut. W efekcie okazało się, iż mężczyzna padł ofiarą oszustwa i stracił 25 000 złotych. Bezpieczny portfel okazał się pułapką oszustów, którzy wykorzystali niewiedzę młodego inwestora.

Kryptowaluta Bitcoin | fot. Adobe Stock

Gdzie mężczyzna popełnił błąd?

Gdyby znał specyfikę środków przechowywanych w postaci kryptowalut, wiedziałby, iż przelewanie pieniędzy na obcy – już działający i wygenerowany przez kogoś porfel, to oddawanie komuś pieniędzy. Ponieważ ma do niego dostęp więcej niż jedna osoba. W tym wypadku on i oszust.

Kryptowaluty – nowy ryzykowny instrument finansowy

Policja wskazuje podstawowe kroki, jakie należy wdrożyć aby zabezpieczyć się przed oszustwami finansowymi. Zarówno w kwestii normalnych kont bankowych, jak i tych kryptowalutowych. Procedura jest ta sama.

Oszust internetowy | fot. Adobe Stock
  1. Nigdy nie instaluj aplikacji sugerowanych przez nieznajome osoby lub firmy, zwłaszcza te pozornie zabezpieczające środki.
  2. Weryfikuj wiadomości z oficjalnych źródeł – nie ufaj podanym w nich numerom telefonu.
  3. Nie przekazuj środków finansowych na inne konta bez potwierdzenia autentyczności transakcji.
  4. W przypadku kryptowalut, nie przekazuj nikomu danych hash o swoim porftelu i hasła dostępowego. W ten sposób, ktoś może odtworzyć twój portfel na dowolnym urządzeniu i zagarnąć twoje środki.

Czy zdarzyło Ci się otrzymać podejrzane wiadomości o kryptowalutach? Podziel się swoją historią w komentarzu lub udostępnij artykuł, aby ostrzec innych!

Idź do oryginalnego materiału