Fałszywy policjant aresztowany na trzy miesiące

3 dni temu
Zdjęcie: Fałszywy policjant aresztowany na trzy miesiące


Policjanci z Namysłowa zatrzymali na gorącym uczynku 36-latka, który podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, próbował wyłudzić pieniądze od 89-latka. Sąd zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy – poinformowała w czwartek (19 grudnia) KW Policji w Opolu.

Do zdarzenia doszło w Namysłowie. Do 89-latka zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Rzekomy funkcjonariusz poinformował seniora, iż jego oszczędności w banku są zagrożone. Gdy w odpowiedzi usłyszał, iż jego ofiara oszczędności przechowuje w domu, zaczął przekonywać seniora, iż ma fałszywe banknoty i musi sprawdzić ich autentyczność na polecenie prokuratora.Kiedy przestępca przyjechał pod mieszkanie seniora po odbiór gotówki, nie wiedział, iż policjanci dowiedzieli się o treści rozmowy i czekają na fałszywego policjanta. choćby podczas zatrzymania oszust nie rezygnował ze swojej roli. Krzyczał, iż jest funkcjonariuszem CBŚP, a mundurowi, zatrzymując go, zniweczą całą operację.

Jak się okazało, 36-letni mieszkaniec woj. łódzkiego był już wcześniej karany za podobne przestępstwo. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt. Za zarzucane czyny mężczyźnie grozi kara do 12 lat więzienia.

Policja przypomina, iż święta Bożego Narodzenia to dla wielu czas rodzinnych spotkań, zwłaszcza ze starszymi bliskimi. To idealna okazja do porozmawiania z seniorami o ich bezpieczeństwie i o metodach działania oszustów.

„Poinformujmy naszych starszych krewnych, iż policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Funkcjonariusze nigdy nie angażują osób trzecich w działania policyjne; nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach i nigdy nie pytają o oszczędności zgromadzone na koncie lub przechowywane w domu. o ile dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań tylko rozłączyć się i zweryfikować przekazaną informację. Gdy dzwoni do nas osoba podająca się za policjanta lub prokuratora i żąda przekazania pieniędzy, możemy być pewni, iż rozmawiamy z oszustem. Jak najszybciej zakończmy rozmowę telefoniczną!” – radzą policjanci.

Idź do oryginalnego materiału