Krajowa Administracja Skarbowa otrzymuje dziesiątki zgłoszeń dziennie od obywateli informujących o potencjalnych nadużyciach podatkowych. Uruchomiono choćby infolinię, by zgłaszać taki przypadki.
Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce
Najczęściej zgłaszane nieprawidłowości
Według danych KAS, polscy obywatele najczęściej informują o prowadzeniu niezarejestrowanej działalności gospodarczej, zatrudnianiu pracowników bez umów oraz wynajmie nieruchomości bez odprowadzania podatków. Częstym tematem zgłoszeń jest również niewystawianie faktur i paragonów przez przedsiębiorców.
Największa liczba donosów pojawia się w okresie rozliczeń podatkowych, choć w niektórych regionach, jak Podhale, szczyt przypada na okres ferii i długich weekendów, czyli wtedy, kiedy turystów jest dużo i dochody również spore.
Łatwy dostęp do zgłoszeń
KAS udostępnia różnorodne kanały komunikacji dla osób chcących zgłosić nieprawidłowości, dlatego codziennie donosów spływa aż kilkadziesiąt. Całodobowa infolinia pod numerem przyjmuje informacje o naruszeniach prawa podatkowego. Zgłoszenia można również przesyłać drogą elektroniczną poprzez specjalny formularz, mailowo lub tradycyjną pocztą.
Administracja skarbowa podkreśla, iż każde zgłoszenie może przyczynić się do zwiększenia wpływów budżetowych. KAS argumentuje, iż walka z występkami podatkowymi to więcej pieniędzy w budżecie na inne zadania, jak szkolnictwo, podwyżki czy służba zdrowia. Choć temat donosów do urzędu skarbowego budzi w Polsce kontrowersje, KAS traktuje je jako istotne narzędzie w walce z przestępczością podatkową i szarą strefą.