Dziesiątki tysięcy Hindusów ryzykuje życie, aby przedostać się z Kanady do USA

bejsment.com 3 tygodni temu

Czarterowy lot, który wystartował ze Stanów Zjednoczonych do Indii w październiku ubiegłego roku, bynajmniej nie był przeciętnym lotem – pełen pasażerów obywateli Indii, był jednym z wielu „lotów deportacyjnych” zorganizowanych na dużą skalę w ciągu ostatniego roku przez Urząd Imigracyjny i Celny – ICE (Immigration and Customs Enforcement).

Takie loty przewożą grupy indyjskich migrantów, którym brakuje prawnej podstawy do dalszego pobytu na terenie USA – jak podaje ICE.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Royce’a Bernsteina Murraya, zastępcę sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Stanach Zjednoczonych, w roku podatkowym 2024, który zakończył się we wrześniu, przeszło 1000 obywateli Indii zostało deportowanych do ojczyzny zarówno lotami czarterowymi, jak i lotami komercyjnymi.

„To tylko ciąg dalszy regularnego wzrostu liczby deportacji obywateli Indii ze Stanów Zjednoczonych – powiedział Murray podczas konferencji prasowej.

Od października 2020 r., funkcjonariusze Amerykańskiej Służby Celnej i Ochrony Granic (CPB – Customs and Border Protection) zatrzymali niemal 170 000 indyjskich imigrantów usiłujących przekroczyć północną i południową granicę lądową.

„Mimo iż obywatele Indii stanowią mniejszą grupę niż mieszkańcy Ameryk Łacińskich i Karaibów, stanowią oni najliczniejszą grupę imigrantów spoza Półkuli Zachodniej, z którymi CPB miało do czynienia w ciągu ostatnich czterech lat.” – twierdzą Gil Guerra i Sneha Puri, analitycy ds. imigracji w Niskanen Center, amerykańskim think tanku.

Nowe dane zebrane przez Pew Research Center z 2022 roku pokazują, iż w Stanach Zjednoczonych bez pozwolenia na pobyt mieszkało 725 000 imigrantów z Indii, co stawia ich na trzecim miejscu zaraz po imigrantach z Salwadoru i Meksyku.

Omawiając tę sytuację, Guerra i Puri dotarli do niepokojących konstatacji dotyczących wzrostu liczby Hindusów, którzy na przekór prawu stawiają czoła straży granicznej, próbując przekroczyć granicę.

Widać tu cztery najważniejsze czynniki dotyczące migracji.

Po pierwsze, imigranci nie zaliczają się do najniższych warstw społeczno-ekonomicznych, ale napotykają na bariery w procesie zdobycia wiz turystycznych czy studenckich, które umożliwiłyby im wyjazd do USA. Wielokrotnie przyczyną tego są bariery językowe i niski poziom wykształcenia.

Stąd też wielu z nich decyduje się na pomoc ze strony agencji, które za opłatą do 100 000 dolarów organizują skomplikowane podróże, mające na celu omijanie kontroli granicznych. Wielu z nich, aby móc sobie pozwolić na taką podróż, sprzedaje swoje domy lub zaciąga długi.

Zestawienie danych z amerykańskiego sądu imigracyjnego z 2024 roku pokazuje, iż większość migrantów z Indii to ludzie młodzi, w wieku od 18 do 34 lat, zwykle to mężczyźni.

Kanada okazała się najbardziej dostępną trasą dla Hindusów chcących przedostać się do USA, ponieważ czas oczekiwania na wizę turystyczną wynosi tu tylko 76 dni (w porównaniu do niemalże roku oczekiwania na wizę amerykańską w Indiach).

Zdaniem Guerry i Puri, „Granica między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą jest dłuższa i mniej patrolowana niż granica między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Choć ta trasa nie jest koniecznie bezpieczniejsza, grupy przestępcze nie są tam tak obecne jak na trasie prowadzącej z Ameryki Środkowej i Południowej.”

Idź do oryginalnego materiału