Dzięki dokumentom z Sejmu poznamy adres szkoły wywiadu wojskowego

7 miesięcy temu

Sięgając po publicznie dostępne dokumenty, takie jak odpowiedź na interpelację poselską, akta IPN, przetargi, a choćby przeglądając wystawiane przez pracowników SWW aukcje Allegro, można ustalić nie tylko historię ale i adres Ośrodka Kształcenia Służby Wywiadu Wojskowego. Znajduje się on w Janówku Pierwszym przy ulicy Nowodworskiej 1.

O początkach tego obiektu przeczytamy w aktach IPN. Powstawał w latach 1979-86 jako Jednostka Wojskowa 4088. Został wybudowany przez oddział budowlano-remontowy z Nowego Dworu Mazowieckiego i był jak na owe czasy nowoczesny i bogato wyposażony. Stał się dla wywiadu wojskowego tym czym dla cywilnego są Kiejkuty. Jego budowę nadzorował m.in. PRL-owski Szef MON generał Florian Siwicki. Po ukończeniu prac przeniesiono tam z Warszawy dotychczasowy Ośrodek Szkolenia Zarządu II Sztabu Generalnego(wywiad wojskowy) i JW 2000.

Wycinek z akt IPN informujący o przenosinach do Janówka
W IPN znajdziemy też informacje o prowadzonych w Janówku kursach. W tym o zdobywaniu doświadczenia w trakcie „szpiegowania” jednostek WP.
Zgodnie z aktami IPN obiekt przyjął numer 4088

Obiekt dalej pełni tą samą funkcję. Zmieniał się tylko właściciel. Po likwidacji Zarządu II SG trafił do WSI. Z kolei po rozwiązaniu w 2006 WSI, do nowo powstałej SWW. Obok terenu ośrodka wybudowano osiedle dla pracowników. I to wykup mieszkań na tym osiedlu stał się przedmiotem interpelacji, w której precyzyjnie wskazano umiejscowienie ośrodka.

Interpelacja opisująca położenie obiektu SWW
Również przetargi wskazują, iż obiekt w Janówku należy do SWW

Zgodnie z interpelacją bloki przy Nowodworskiej 3, 5, 7, i 9 w Janówku Pierwszym sąsiadują z nieruchomością zarządzaną przez SWW. Poniżej zaznaczony na niebiesko teren szkoły SWW. Opisane bloki znajdują się we wcięciu u góry po lewej.

Teren SWW w Janówku. Mapka z Geoportalu.

To co wyróżnia obiekt to spore podziemia, z własnym agregatem, oczyszczalnią i systemem filtracyjnym. W przypadku wojny spodziewano się ataku na to miejsce i to w schronach ratunku mieli szukać kursanci i pracownicy. Zresztą po sąsiedzku, po drugiej stronie ulicy, znajduje się duży węzeł łączności WP „pajęczarze”, który był i jest ważnym celem na liście ewentualnego agresora. Wiadomo, iż w latach 80 pełnił on funkcję centrum łączności Zarządu II. Dziś część tych zadań została przeniesiona do obiektu SWW w Chotomowie.

Patronem szkoły jest historyczna postać ppłk. Mariana Chodackiego, który odznaczył się prowadząc wymierzoną w Niemców działalność wywiadowczą w Wolnym Mieście Gdańsku.

Rzut z satelity na szkołę SWW w Janówku Pierwszym. Źródło Google Earth, Maxar Technologies

W Janówku realizowane są kursy specjalne dla adeptów wywiadu wojskowego. Mają oni do dyspozycji sporą bazę hotelową, sale wykładowe, a także niewielki teren sportowy. Obiekt znajduje się w dogodnym miejscu. Kursanci mają blisko do licznych ośrodków m.in. do Centrum Szkolenia Łączności w Zegrzu. Jest to istotne bowiem nauka obejmuje również wiele całodniowych wyjazdów. Na raz kursy odbywa tu choćby kilkudziesięciu funkcjonariuszy SWW. Dominują przyszli pracownicy pionu analitycznego ale szkolą się tu też funkcjonariusze wyznaczeni do udziału w misjach zagranicznych.

Obiekt sąsiaduje z osiedlem przy Nowodworskiej, gdzie sądząc chociażby po aukcjach internetowych, na których lekkomyślnie wystawiane są pamiątkowe medale SWW, dalej mieszka wielu pracowników wywiadu.

Jeśli interesuje Cię praca w SWW, złożyłeś papiery w naborze, może rozmawiałeś już z kimś na miejscu przy Niepodległości to prawdopodobnie poznasz to miejsce. Z jednym wyjątkiem. Osoby wyznaczone do pracy agenturalnej za granicą często trafiają nie do Janówka a do Kiejkut. Co pokazuje, iż kursy dla wywiadu agenturalnego nie są tu dominujące. Z tą kategorią osób zwykle kontaktuje się samo SWW. Wybierając ich np. wśród wyróżniających się wojskowych.

W Janówku powstawała i prawdopodobnie dalej powstaje bogata literatura. Mamy dostęp do przykładów z okresu PRL. Opisywano historyczne siatki wywiadowcze ale też praktyczne zagadnienia dotyczące tworzenia kanałów łączności, rozpoznania i prowadzenia agentury.

Zdjęcie tytułowe link Google Maps

Link do obrazu satelitarnego Here

Idź do oryginalnego materiału