Nasze podsumowanie 2022 roku zaczynamy od najważniejszych wydarzeń w straży pożarnej.
Rok pożegnań
Rok 2022 był jednym z najtragiczniejszych w historii polskiej straży pożarnej.
W sierpniu podczas powrotu z działań na Dolnym Śląsku doszło do wypadku z udziałem busa z Komendy Głównej PSP. Zginął st. kpt. Marcin Glinka z Biura Planowania Operacyjnego KG PSP, miał 34 lata.
We wrześniu strażacy pożegnali st. ogn. Pawła Chyłę z Komendy Miejskiej PSP w Grudziądzu, który zasłabł podczas pełnienia służby i druha Andrzeja Puskarza z Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach, w trakcie zabezpieczenia miejsca wypadku na autostradzie A4 został potrącony przez samochód. Jego żona została poważnie ranna.
Na początku października na wieczną służbę odszedł asp. sztab. Jan Biernat, strażak z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Skierniewicach, był zastępcą dowódcy zmiany. Zasłabł podczas działań gaśniczych w Michowicach.
Pożegnaliśmy również strażaków i druhów, którzy zginęli lub zmarli w różnych okolicznościach. Odeszli za wcześnie…
Na ratunek Francji i Czechom
Pod koniec lipca grupa składająca się z policjantów i strażaków PSP wykorzystując śmigłowiec S-70i Black Hawk i zbiorniki Bambi Bucket wspierała Czechów w gaszeniu pożaru, który szalał na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Wykonali dokładnie 489 zrzutów, co oznacza, iż na tereny objęte żywiołem spadło 1467 ton wody.
W sierpniu na prośbę Francji do działań ruszyły moduły GFFFV Szczecin i Wrocław w sile 146 strażaków i 49 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Strażacy pomagali na południu Francji, gdzie miejscowe służby walczyły z ogromnymi pożarami lasów. Misja trwała dziesięć dni.
Wojna na Ukrainie i wielka pomoc
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, od tamtego czasu w froncie zginęło tysiące żołnierzy i bezbronnych cywili. Zakończenia konfliktu nie widać…
Z powodu wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło około osiem milionów uchodźców. W pomoc w różnych miejscach kraju zaangażowano strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Z inicjatywy Komendy Głównej PSP ruszyła zbiórka samochodów i sprzętu dla ukraińskich strażaków. Przekazano około 400 samochodów różnego typu i ponad dwa tysiące palet sprzętu pożarniczego. Polscy strażacy pomagali również kolegom z innych państw z przekazaniu sprzętu i samochodów na Ukrainę.
Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych i prawo jazdy kat. C dla ochotników
1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Jej głównym elementem jest świadczenie ratownicze dla strażaków ochotników, którzy przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych.
1 lipca na podstawie ustawy o OSP ruszyły finansowane z budżetu państwa szkolenia dla strażaków ratowników OSP przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy kategorii C. W kolejnych latach będą kontynowanie.
Zmiany w ratownictwie specjalistycznym
W Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej powstał „Krajowy plan rozwoju sieci jednostek ratownictwa specjalistycznego Państwowej Straży Pożarnej na lata 2022-2024”. Wprowadzono zmiany w obszarach chronionych wybranych grup specjalistycznych, zlikwidowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ‘KWIDZYN’ i Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego ‘RZESZÓW-3’. Utworzono nowe grupy ratownictwa technicznego w Krośnie, Stalowej Woli i Jarosławiu.
Sztandar na 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej
W lipcu nadany został nowy sztandar Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Było to zakończenie obchodów 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej, które rozpoczęły się w 2021 roku.
Mniej miejsc w szkołach Państwowej Straży Pożarnej
W tym roku szkoły Państwowej Straży Pożarnej przyjęły mniej osób na Dzienne Studium Aspirantów.
Każdego roku w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie oraz Szkołach Aspirantów PSP w Poznaniu i Krakowie wolnych było po 90 miejsc. Zdecydowano o zmniejszeniu tej liczby o jedną trzecią. Wolnych było 60 miejsc.
Idą zmiany w Szkole Głównej Służby Pożarniczej
W 2022 roku rozpoczęły się prace nad projektem ustawy, która zakłada zmianę nazwy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Pożarniczą. Prawdopodobnie zakończą się w 2023 roku. Uczelnia zyska również nowy kierunek – ratownictwo medyczne.
Nowe legitymacje Państwowej Straży Pożarnej
Pod koniec roku do pierwszych strażaków Państwowej Straży Pożarnej trafiły nowe legitymacje. Każda z nich posiada układ elektroniczny standardu MIFARE DESFire EV1 4k oraz dane: imię nazwisko, numer ewidencyjny, numer legitymacji, data ważności i informacja o organie wydającym.
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zamówiła 31 500 legitymacji spersonalizowanych i 10 500 blankietów bez personalizacji. Wartość zamówienia to nieco ponad 1,1 mln zł.
Kolejna ustawa modernizacyjna
W mijającym roku ruszyła realizacja kolejnej ustawy modernizacyjnej. Do 2025 roku Państwowa Straż Pożarna zrealizuje 55 zadań polegających na budowie nowych obiektów i 62 zadania w zakresie przebudowy i rozbudowy obiektów istniejących. Rozdzielono już 150 nowych etatów, w kolejnych trzech latach Państwowa Straż Pożarna zamierza rozdzielać po 200 etatów rocznie. Około 90 procent z nich zasili podział bojowy.
Nowe umundurowanie strażaków PSP
Komenda Główna PSP przeprowadziła pierwszy przetarg na ponad 89 tysięcy elementów nowego umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej. W najbliższych latach nowe umundurowanie trafi do wszystkich strażaków.
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP
Na początku roku brygadier Karol Kierzkowski został nowym rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Zastąpił brygadiera Krzysztofa Batorskiego, który od lutego 2020 roku odpowiadał za wizerunek Państwowej Straży Pożarnej.
Ponowny wybór prezesa na prezesa
W październiku odbył się Zjazd Krajowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Decyzją delegatów Waldemar Pawlak pozostał na stanowisku Prezesa Zarządu Głównego. Na pierwszą kadencję został wybrany w kwietniu 1992 roku.
Nowa jednostka ratowniczo – gaśnicza na strażackiej mapie Polski
Z dniem 1 września w Gdańsku powołana została Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 6. Powstała w miejscu Posterunku JRG 2, który działał od pięciu lat.
Rejon operacyjny jednostki to teren o powierzchni ponad 44 kilometrów kwadratowych, zamieszkiwany przez około 50 tysięcy osób.
Nowi generałowie w Państwowej Straży Pożarnej
Do stopnia nadbrygadiera awansowani zostali: Krzysztof Ciosek – Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP, Piotr Filipek – Małopolski Komendant Wojewódzki PSP, Grzegorz Janowski – Łódzki Komendant Wojewódzki PSP, Jacek Kaczmarek– Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, Marek Kamiński – Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP, Jarosław Tomczyk – Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP i Piotr Socha – Pomorski Komendant Wojewódzki PSP.
Decyzją Prezydenta Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak został awansowany na stopień generała brygadiera.