Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe zasady organizacji doskonalenia zawodowego w Państwowej Straży Pożarnej.
Dokument liczący 49 stron wraz załącznikami został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej we wrześniu 2023 roku. W zespole znaleźli się bryg. Szymon Ławecki, st. bryg Tomasz Jonio, st. str. Marta Grudzień z Komendy Głównej PSP, bryg. Jakub Okólski – dowódca JRG 3 Warszawa, mł. bryg. Bogusław Szydło – Zastępca Komendanta SA PSP Kraków oraz st. bryg. w st. spocz. Maciej Iwko mł. bryg. w st. spocz. Anna Kubicka. Przewodniczącym Zespołu był st. bryg. Paweł Fliszkiewicz Prorektor– Zastępca Komendanta ds. Operacyjnych Akademii Pożarniczej, a prace nadzorował st. bryg. Marceli Sobol – Zastępca Dyrektora w Biurze Edukacji KG PSP.
Jakie są najważniejsze zmiany dla strażaków?
W nowych Zasadach zrezygnowano ze szkoleń podsumowujących cykle doskonalenia zawodowego w Ośrodkach Szkolenia PSP i zmieniono okres podsumowujący cykl doskonalenia zawodowego z trzech lat do jednego roku.
Ponadto weryfikacja procesu doskonalenia zawodowego w jednostkach ratowniczo-gaśniczych, realizowana jest poprzez analizę efektywności prowadzonego doskonalenia zawodowego przez dowódców JRG w formie bieżącej oceny wykonywanych czynności ratowniczych i umiejętności obsługi sprzętu, weryfikacji wiedzy i umiejętności w formie sprawdzianów wiedzy i umiejętności praktycznych i oceny wyników z testu sprawności fizycznej. Pod uwagę będą brane również wnioski z inspekcji gotowości operacyjnej JRG i analiz działań. O sposobie i częstotliwości weryfikacji decyduje dowódca JRG, nie rzadziej niż raz w roku.
Pozostałe zmiany:
Weryfikacja poprawności organizacji doskonalenia zawodowego w JRG prowadzona jest również podczas inspekcji gotowości operacyjnej, realizowanej przez zespoły inspekcyjne powołane przez adekwatnych komendantów PSP.
Szkolenia doskonalące realizowane w Ośrodkach Szkolenia dla:
dowódców i zastępców JRG – minimum 1 raz na 3 lata (minimum 2-dniowe warsztaty szkoleniowe),
dowódców i zastępców dowódców zmian służbowych – minimum 1 raz na 3 lata (minimum 2-dniowe warsztaty szkoleniowe),
strażaków posiadających braki w wyszkoleniu (szkolenia doskonalące) – decyduje dowódca JRG na podstawie bieżącego nadzoru nad doskonaleniem zawodowym.
Rezygnacja z organizacji w Ośrodkach Szkolenia warsztatów metodyczno-tematycznych dla instruktorów doskonalenia zawodowego, w ramach, których realizowane były programy szkoleń doskonalących z danych dziedzin ratowniczych na poziomie podstawowym.
Stanowiska kierowania:
dyżurni SK muszą uczestniczyć w naradach szkoleniowych, odbywających się nie rzadziej niż 1 raz na półrocze (na każdym szczeblu),
brak dzienników doskonalenia zawodowego w stanowiskach kierowania,
weryfikacja poprawności organizacji doskonalenia zawodowego dokumentowane jest w indywidualnych kartach doskonalenia zawodowego (udokumentowane minimum 2 formy doskonalenia zawodowego) oraz odbywa się poprzez inspekcje gotowości operacyjnej.
Grupy i sekcje ratownictwa specjalistycznego:
doskonalenie realizowane w oparciu o zasady organizacji poszczególnych dziedzin ratownictwa,
konieczność sporządzania rocznych planów doskonalenia zawodowego jedynie na poziomie centralnym,
zajęcia dla członków grup w ramach planu realizowane są poza podstawowym zakresem doskonalenia zawodowego.
W komendach powinna powstać również oferta szkoleniowa dla pracowników systemu codziennego, ma ona zapewnić możliwość stałego rozwoju zawodowego, zdobywania nowej wiedzy i doskonalenia posiadanych umiejętności. W ramach doskonalenia zawodowego pracownicy systemu codziennego powinni uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach, prowadzonych przez doświadczonych pracowników PSP, jak również przez specjalistów spoza formacji. Doskonalenie zawodowe powinno być dostosowane do ich specyficznych potrzeb i obowiązków, obejmując zarówno szkolenia związane z konkretnymi umiejętnościami zawodowymi, jak i rozwój umiejętności miękkich, takich jak zarządzanie czasem, komunikacja czy praca zespołowa. Weryfikacja poprawności organizacji doskonalenia zawodowego dokumentowane jest w indywidualnych kartach doskonalenia zawodowego (udokumentowane minimum 2 formy doskonalenia zawodowego).