Aktualnie w Polsce stoi ponad 500 fotoradarów stacjonarnych, których zadaniem jest wychwytywanie kierowców łamiących przepisy ograniczenia prędkości. Choć takie sprzęty funkcjonują w naszym kraju od dawna, to wielu kierowców wciąż nie wie, jak dokładnie działają. Warto zatem obalić niektóre mity, aby w przyszłości nie narazić się na mandat.
REKLAMA
Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość
Czy można dostać mandat z fotoradaru od tyłu? Mało kto o tym wie
Wiele osób myśli, iż fotoradary robią zdjęcia tylko od przodu. Z tego względu dojeżdżając do aparatu, kierowcy najpierw zwalniają, a po wyminięciu go zaczynają przyśpieszać. To ogromny błąd. Choć rzeczywiście większość urządzeń działa w ten sposób, ponieważ wówczas na zdjęciu widać nie tylko tablice rejestracyjne, ale też twarz kierowcy, to warto pamiętać, iż w niektórych miejscach stoją fotoradary bardziej zaawansowane technologicznie. Mowa tu o takim sprzęcie jak Mesta Fusion RN, MultaRadar CD czy TraffiStar SR390, wyposażone w podwójną głowicę, rejestrującą obraz zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu.
Kolejny mit dotyczy błysku podczas robienia zdjęć. Wielu kierowców sądzi, iż lampa w fotoradarach uaktywnia się za każdym razem, jednak nie jest to prawdą. Przy dobrej widoczności i w ciągu dnia urządzenie może zrobić zdjęcie bez wyraźnego błyśnięcia.
Zobacz też: W tych miastach ludzie żyją najdłużej. Na pierwszym miejscu europejska stolica [RANKING]
Przy jakiej prędkości fotoradar robi zdjęcie? Trzeba cały czas uważać
Oczywiście przestrzeganie przepisów dotyczy bezwzględnie każdego kierowcy i jest to nie tylko kwestia ewentualnego mandatu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Wiele osób przekracza jednak prędkość na drogach o kilka kilometrów na godzinę, często przez nieuwagę lub niewiedzę na temat ograniczeń w danym miejscu. Warto zatem wiedzieć, kiedy fotoradar robi zdjęcia. Otóż większość sprzętów ma ustawioną tolerancję na przekroczenie prędkości od 11 kilometrów na godzinę w górę. Nie jest to jednak reguła i urządzenie może nas zarejestrować również przy mniejszych prędkościach. jeżeli zatem jedziemy z przykładową prędkością 56 kilometrów na godzinę po drodze z ograniczeniem do 50 kilometrów na godzinę, to fotoradar również może wykonać wtedy zdjęcie.
W 2025 roku stawki mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości wynoszą:
do 10 km/h - 50 złotych;
11-15 km/h - 100 złotych;
16-20 km/h - 200 złotych;
21-25 km/h - 300 złotych;
26-30 km/h - 400 złotych;
31-40 km/h - 800 złotych;
41-50 km/h - 1000 złotych;
51-60 km/h - 1500 złotych;
61-70 km/h - 2000 złotych;
ponad 70 km/h - 2500 złotych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.