Członkowie mafii w rękach policji. Wśród zatrzymanych zakonnica

2 tygodni temu

Zakonnica, która pracowała jako wolontariuszka we włoskich więzieniach, została zatrzymana za współpracę z mafią. 57-latka miała być łączniczką między członkami gangu - będącymi na wolności i tymi osadzonymi. W rękach policji są także politycy partii Giorgii Meloni.

Włoska policja zatrzymała 25 osób, które miały współpracować z najpotężniejszą organizacją przestępczą w kraju - ‘Ndranghetą.

Francesco Prete, prokurator naczelny miasta Brescia, powiedział na konferencji prasowej, iż podejrzani "wykorzystali przestępczą sławę organizacji", adaptując ją na tereny północnych Włoch.

Włochy. Zakonnica pracowała dla mafii

Wśród zatrzymanych osób jest także zakonnica. 57-letnia Anna Donelli miała być łącznikiem między członkami gangu przebywającymi w więzieniach z tymi, którzy są na wolności.

ZOBACZ: Włochy wprowadzają zmiany. Chodzi o bezpieczeństwo, ale uderzą w turystów

Jak przekazuje Rai News, zakonnica była wolontariuszką w więzieniu San Vittore w Mediolanie. Pracowała także w więzieniach w Pawii i Rzymie. W lutym została laureatką "Golden Panettone", czyli nagrody obywatelskiej za specjalne zasługi dla społeczeństwa.

Śledczy wykazali, iż rola zakonnicy pozwalała 57-latce na swobodne przekazywanie informacji i spotkania z więźniami.

ZOBACZ: Rząd Sułtanatu Omanu domaga się odszkodowania od 'Ndranghety. Mafia oszukała ich ministra

Aresztowano również polityka z partii Bracia Włosi kierowanej przez premier Giorgię Meloni, a także byłego polityka partii Lega, która rządzi w koalicji. Podczas nalotów w regionach Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Kalabrii skonfiskowano ponad 1,8 mln euro.

Zatrzymani są oskarżani o różne przestępstwa m.in. wymuszenia, handel bronią i narkotykami, przyjmowanie skradzionych dóbr, lichwę, przestępstwa podatkowe, pranie pieniędzy, a w przypadku jednego z polityków - kupowanie głosów.

Najpotężniejsza mafia Włoch

‘Ndrangheta to organizacja przestępcza pochodząca z południowego regionu Włoch - Kalabrii. Jest uważana za najpotężniejszą w kraju, wyprzedzając sycylijską Cosa Nostrę i neapolitańską Camorrę.

W 2023 roku doszło do głośnego procesu członków tej organizacji. Na ławie oskarżonych zasiadło ponad 200 osób, którym towarzyszyło 600 adwokatów. Aby wszyscy mogli się zmieścić na jednej sali sądowej, proces przeniesiono na salę Lamezia Terme, która ma ponad 103 metry długości i 35 metrów szerokości. Mieści się w niej ponad 1000 osób.

ZOBACZ: Włochy. Restaurator oferuje 300 euro za znalezienie kelnera

Oskarżeni usłyszeli wyroku od 10 miesięcy do 30 lat pozbawienia wolności. Łącznie skazano ich łącznie na 2200 lat więzienia. Proces był rezultatem zatrzymania w 2019 roku 330 osób należących do gangu.

WIDEO: Dzień na świecie - 28.11.2024
Idź do oryginalnego materiału