Nowy Pakt Migracyjny Unii Europejskiej wszedł w życie 11 czerwca 2024 roku, jednak pełne wdrożenie jego zasad nastąpi dopiero w czerwcu 2026 roku.
Pakt zakłada kompleksowe zmiany w polityce migracyjnej, obejmujące m.in. nowy system przyjmowania migrantów na granicach UE, wspólne standardy procedur azylowych, a także mechanizm solidarności, który ma zapewnić bardziej sprawiedliwy podział odpowiedzialności za migrantów pomiędzy państwami członkowskimi.
Obecnie kraje członkowskie muszą przygotować swoje krajowe plany wdrożeniowe do końca 2024 roku. Te plany mają określać konkretne kroki, które pozwolą na pełną realizację przepisów zawartych w pakcie.
Na oficjalnej stronie komisji europejskiej pojawił się artykuł, który informuje, iż w Polsce na wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce powstaje 49 Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) na terenie całego kraju.
Te „punkty kompleksowej obsługi” będą świadczyć standardowe usługi nowo przybyłym migrantom i będą służyć jako platformy współpracy między władzami lokalnymi, rządem i organizacjami pozarządowymi. Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie.
Dotarliśmy do Wytycznych funkcjonowania Centrów Integracji Cudzoziemców. Cudzoziemcy i ich dzieci będą otrzymywać wiele Benitów, np. takie jak:
nauka języka polskiego jako obcego na poziomie A1/A2, w tym dla dzieci
- opieka psychologiczna dla dzieci cudzoziemców
- opieka psychologiczna dla dorosłych
- jednodniowe wyjazdy dla dzieci cudzoziemców: kultura polska, podniesienie kompetencji językowych
- wyjazdy kolonijne dla dzieci cudzoziemskich
- wsparcie w zakresie legalizacji pobytu zapewniane przez Wojewodę
- radcę prawnego/adwokata
- kurs adaptacyjno/orientacyjny
Na tym jednak nie koniec, jak można przeczytać w wytycznych dla mających powstać nowych 49 centrów integracyjnych, cudzoziemcy mogą uzyskać także inne formy pomocy, z tą różnicą, iż nie będą one finansowane przez EU, jednakże powinny zostać wdrożone do CIC.
Dodatkowe działania stanowiące komponent dodatkowy i nieobjęte wsparciem
z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Poniżej przykładowe usługi nieobjęte wsparciem:
- wsparcie materialne: żywność, materiały higieniczne, zakup podręczników i wyprawek szkolnych.
- wsparcie asystentów osobistych cudzoziemców w urzędach, szkołach, na poczcie,
w banku, u lekarza - wsparcie medyczne: finansowanie wizyt lekarskich, zakupu np. ciśnieniomierza,
okularów - wydarzenia kulturalne, takie jak: dni kultury, wspólne wieczory filmowe, spotkania integracyjne z uwzględnieniem kulinariów
- tłumaczenia pisemne, np. dokumentów urzędowych, świadectw pracy, dyplomów
- tworzenie materiałów dydaktycznych
- wydarzenia sportowe dla dzieci, mające na celu integrację ze społeczeństwem polskim
- wsparcie dzieci w szkołach i przedszkolach w formie zatrudnienia asystenta
kulturowego - prowadzenie zajęć wyrównawczych dla dzieci
Więcej można przeczytać na stronie komisji europejskiej: https://migrant-integration.ec.europa.eu/news/poland-new-integration-centres-established-nationwide_en
Wytyczne z pełną listą usług dla cudzoziemców: https://migrant-integration.ec.europa.eu/system/files/2024-09/Wytyczne%20funkcjonowania%20Centr%C3%B3w%20Integracji%20Cudzoziemc%C3%B3w.pdf