Co jeżeli znajdę pieniądze na ulicy? Mały "skok na kasę" może skończyć się choćby więzieniem

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


Czy znalezienie rzeczy to kradzież? Z takimi sytuacjami jak zguba portfela można spotkać się nie raz. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, iż znalezienie cudzej rzeczy nie uprawnia nas do jej przywłaszczenia. Przepisy jasno to określają. Jak powinien postąpić znalazca?
Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się kiedyś zgubić coś cennego. Problem staje się poważniejszy, gdy chodzi o przedmiot, który ma dużą wartość lub jest to większa suma pieniędzy niż tzw. grosik na szczęście. Każdy ma nadzieję, iż znajdzie się uczciwa osoba, która odda znalezione rzeczy. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Nie każdy jednak jest taki szlachetny. Są również sytuacje, w których dochodzi do przywłaszczenia cudzego mienia.

REKLAMA







Zobacz wideo Jak Tomasz Włosk wyobraża sobie emeryturę? "Nie wiem czy jestem patriotycznie przywiązany do Polski" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Co należy zrobić ze znalezionymi rzeczami? Nie nabywamy automatycznego prawa własności
W naszym kraju obowiązuje akt prawny, zgodnie z którym powinniśmy wiedzieć, jak postępować w sytuacji znalezienia cudzej rzeczy. Mowa tutaj o Ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku o rzeczach znalezionych, która zawiera szczegółowy opis działań. Według przepisów zgubiony przedmiot, który nie jest naszą własnością, nie przechodzi w nasze ręce automatycznie. Nie nabywamy więc do niego praw. Co robić? - Zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy o rzeczach znalezionych do jednostki Policji oddajemy jedynie dowód osobisty, paszport oraz rzeczy, których posiadanie wymaga pozwolenia jak np. broń czy amunicję. Pozostałe przedmioty, o ile nie znamy ich właściciela powinny trafić do biura rzeczy znalezionych, a w przypadku, kiedy zostały znalezione w miejscu użyteczności publicznej, np. w galerii handlowej, na dworcu, w autobusie czy pociągu, powinny trafić do adekwatnego zarządcy obiektu - poinformowali policjanci z Policji Podkarpackiej. Ponadto obowiązku tego nie ma, jeżeli suma znalezionych pieniędzy nie przekracza 100 zł lub równowartości tej kwoty.
Sprawdź też: Wzięła stary wieszak i bombki. Takiej dekoracji nie kupisz w sklepie. "Tanio, gwałtownie i łatwo"





Portfel Co włożyć do portfela, żeby przyciągnąć pieniądze? Fot. Emil Kalibradov / Unsplash


Jaka kara za brak zwrotu znalezionej rzeczy? Zachowanie może skończyć się poważną karą
Znalezionych rzeczy nie możemy traktować jako niczyich. Nie oddając cudzej własności narażamy się na poważne konsekwencje karne. Popełniamy w ten sposób przestępstwo przywłaszczenia mienia, które zostało uregulowane w art. 284 Kodeksu karnego.




§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze więzienia do lat 3. § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

Warto przy okazji nadmienić, iż znaleźne jest instytucją uregulowaną ustawą. Osoba, która znajdzie zgubioną rzecz i zwróci ją właścicielowi, ma prawo do nagrody w wysokości 10 proc. wartości zwróconego przedmiotu.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału