Co dalej z kieleckim Chemarem?

2 dni temu
Zdjęcie: Kielce. Chemar / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Krzysztof Adamczyk zrezygnował ze stanowiska prezesa zarządu kieleckiego Chemaru. Sytuacja spółki jest coraz trudniejsza, bo wciąż nie wiadomo jaka będzie decyzja sądu w sprawie przyszłości zakładu.

Bartosz Żmuda, przewodniczący Rady Nadzorczej Chemaru potwierdza, iż Krzysztof Adamczyk zrezygnował ze stanowiska. Przestanie pełnić tę funkcję w sobotę, 19 kwietnia.

– Otrzymaliśmy jako Rada Nadzorcza taką informację. Stawia to spółkę w dosyć trudnej sytuacji ponieważ niebawem kończy się delegacja drugiego z członków Rady Nadzorczej do zarządu firmy. Jakieś działania musimy podjąć, aby spółka nie została bez zarządu – mówi.

Kto będzie kierował firmą? Bartosz Żmuda mówi, iż będzie to omawiane na wtorkowym (15 kwietnia) posiedzeniu Rady Nadzorczej.

– Tak na dobrą sprawę, w tej sytuacji jedynym logicznym rozwiązaniem wydaje się kolejna delegacja któregoś z członków Rady Nadzorczej. Właśnie tym będziemy się zajmować. Będziemy rozważać wszystkie możliwe scenariusze i wszelkie możliwe opcje. Będziemy to analizowały wspólnie z prawnikami – wyjaśnia.

Jednym z członków Rady Nadzorczej, który mógłby pełnić tymczasowo funkcję prezesa jest Maciej Zajkowski. Wszedł on do zarządu spółki w celu wsparcia prezesa Krzysztofa Adamczyka w działaniach, mających na celu uratowanie zagrożonej upadłością firmy. Jednak może zasiadać w zarządzie spółki przez maksymalnie trzy miesiące, a więc do 24 kwietnia 2025 roku.

Tymczasem, jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kielce, do Prokuratury Rejonowej Kielce Zachód wpłynęło dotyczące spółki Chemar zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Pytany o to Bartosz Żmuda odparł, iż najważniejsza jest kwestia zarządu Chemaru. O tę kwestię pytaliśmy również prezesa Krzysztofa Adamczyka, który odpowiedział, iż nie ma wiedzy na ten temat.

Jak informowaliśmy, Agencja Rozwoju Przemysłu odrzuciła złożoną przez inwestora ofertę zakupu Chemaru. Decyzja rządowej spółki może mieć decydujący wpływ na przyszłość kieleckiej firmy. O losach spółki zdecyduje sąd na niejawnym posiedzeniu.

Chemar to kielecka spółka z 70-letnim stażem, która zajmuje się głównie odlewnictwem staliwa. w tej chwili zatrudnia nieco ponad 100 osób. W szczytowym okresie działalności, w latach 70-tych minionego wieku, w Chemarze pracowało prawie 5,5 tys. osób.


Idź do oryginalnego materiału